Home » Articole » Președintele Comisiei de Sănătate din Senat, Laszlo Attila (UDMR): Comisia de specialiști pentru COVID nu a mai fost convocată de autorități de o lună și jumătate

Președintele Comisiei de Sănătate din Senat, Laszlo Attila (UDMR): Comisia de specialiști pentru COVID nu a mai fost convocată de autorități de o lună și jumătate

Președintele Comisiei de Sănătate din Senat, Laszlo Attila (UDMR): Comisia de specialiști pentru COVID nu a mai fost convocată de autorități de o lună și jumătate
Ascultă articolul

Președintele Comisiei de Sănătate din Senat, Laszlo Attila (UDMR), care candidează pentru un nou mandat, a susținut, miercuri seara, în emisiunea „Sinteza Zilei” de la Antena 3, că de o lună și jumătate nu a mai fost convocată Comisia pentru managementul epidemiologic al COVID-19.

Este vorba despre comisia de specialiști, constituită prin ordin al ministrului Sănătății.

- articolul continuă mai jos -

Laszlo Attila a precizat că are această informație de la medicul Alexandru Rafila, care este vicepreședinte al comisie.

„Comisia nu s-a întrunit de o lună jumate. Acest comitet nu a fost convocat să se reunească de o lună jumate. Există posibilitatea ca unii membri din acest comitet să fie consultați. Eu de o lună de zile încerc să mă consult cu acești oameni, să evaluez măsurile”, a afirmat Laszlo Attila.

Senatorul UDMR a precizat că specialiștii din această comisie spun de luni de zile că trebuie să creștem capacitatea de testare și capacitatea de a face anchete epidemiologice.

„Acești oameni ne-au prezentat că în acest moment ar trebui să avem o capacitate de testare de 120-150 de mii de teste pe zi”, a susținut președintele Comisiei de Sănătate din Senat.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole