Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Premierul Belgiei, Bart De Wever, a declarat marți că Uniunea Europeană nu poate rămâne un “erbivor” în cazul în care dispare alianța transatlantică, scrie The Guardian.
„Dacă atlantismul dispare cu adevărat, sper că nu, dar dacă dispare, globalizarea va dispărea odată cu el. Este foarte clar. Și nu putem rămâne erbivori într-o astfel de lume”, a spus el.
El afirmă că Europa trebuie să „se trezească și să se reînarmeze” pentru a răspunde la „schimbarea structurală” din SUA, iar Europa „a devenit total dependentă de tehnologia pe care nu o deținem și nu o controlăm”.
El a declarat:
În declarații pentru presa belgiană, De Wever a folosit o retorică dură similară la adresa lui Trump.
„Noi, ca Europă, trebuie să-i spunem lui Trump: până aici și nu mai departe. „Dă-te înapoi”, altfel vom merge până la capăt”, a raportat VRT news.
El a spus că Trump are dreptate în ceea ce privește cheltuielile pentru apărare, astfel încât frustrarea sa anterioară față de aliații NATO era de înțeles, dar „amenințarea aliaților NATO cu intervenția militară pe teritoriul NATO este atât de fără precedent încât te apropii cu adevărat de un punct de ruptură”.
El a adăugat că orice război comercial cu SUA ar fi „catastrofal”, dar „în egală măsură” pentru ambele părți ale Atlanticului.
Întrebat dacă putem considera că SUA este un aliat al Europei, premierul belgian a răspuns: „din păcate, nu”.
„ Aș dori să confirm că sunt un aliat, dar atunci trebuie să se comporte ca un aliat”.
El a mai spus că, în cadrul unei recente reuniuni a Coaliției celor dispuși, reprezentanții SUA au declarat că nu doresc să ia partea nimănui în războiul dintre Rusia și Ucraina.
El a adăugat:
„Dacă urmărește știrile și vede [că] acum o țară NATO amenință o altă țară NATO cu invazia militară, acest lucru nu îl va descuraja să continue războiul împotriva Ucrainei [și] cu siguranță nu îi va descuraja pe chinezi să aleagă o agendă imperialistă.”
Premierul belgian a afirmat că Uniunea Europeană se află la o “răscruce” în acest moment
„Până acum, am încercat să-l liniștim pe noul președinte de la Casa Albă. Am fost foarte îngăduitori, inclusiv în ceea ce privește tarifele. Am fost îngăduitori în speranța că vom obține sprijinul său pentru războiul din Ucraina. … Dar acum sunt depășite atât de multe limite încât trebuie să alegi între respectul de sine. A fi un vasal fericit este una. A fi un sclav nefericit este cu totul altceva.
Dacă renunți acum, îți vei pierde demnitatea. Și asta este probabil cel mai prețios lucru pe care îl poți avea într-o democrație.”
El a spus că se va întâlni cu Trump miercuri, însoțit de monarhul belgian Philippe.
UE trebuie să găsească rapid un grup de specialiști care să redacteze textul Constituției Federației Europene.
Asta nu-i baiatul ala care s-a opus din toate puterile finantarii sprijinului pentru Ucraina din banii rusilor?