Home » Articole » Premierul Belgiei: UE nu poate rămâne „erbivoră” într-o lume post-atlantică / A fi un vasal fericit este una. A fi un sclav nefericit este cu totul altceva

Premierul Belgiei: UE nu poate rămâne „erbivoră” într-o lume post-atlantică / A fi un vasal fericit este una. A fi un sclav nefericit este cu totul altceva

1072
Premierul Belgiei: UE nu poate rămâne „erbivoră” într-o lume post-atlantică / A fi un vasal fericit este una. A fi un sclav nefericit este cu totul altceva
Credit line: Geert Vanden Wijngaert / AP / Profimedia
Ascultă articolul

Premierul Belgiei, Bart De Wever, a declarat marți că Uniunea Europeană nu poate rămâne un “erbivor” în cazul în care dispare alianța transatlantică, scrie The Guardian.

„Dacă atlantismul dispare cu adevărat, sper că nu, dar dacă dispare, globalizarea va dispărea odată cu el. Este foarte clar. Și nu putem rămâne erbivori într-o astfel de lume”, a spus el.

- articolul continuă mai jos -

El afirmă că Europa trebuie să „se trezească și să se reînarmeze” pentru a răspunde la „schimbarea structurală” din SUA, iar Europa „a devenit total dependentă de tehnologia pe care nu o deținem și nu o controlăm”.

El a declarat:

  • „Am fost puțin naivi și este timpul să ne trezim.
  • Avem nevoie de propriile noastre platforme tehnologice pentru a construi prosperitatea de mâine.
  • Dacă nu, Trump poate face ce vrea cu noi … ne poate transforma în sclavi, pentru că atunci vom fi cu adevărat sclavi, și va trebui să acceptăm ca pe un dat orice ar face el.
  • Ne-am obișnuit cu președinți foarte simpatici, precum Obama, și nu am observat că schimbarea din America nu este legată de o singură președinție.
  • Este o schimbare structurală. Fața Americii s-a îndreptat spre Pacific. Spatele ei este îndreptat spre Atlantic, iar acest lucru nu se va schimba după Trump.”

„Europa trebuie să-i spună lui Trump: până aici și nu mai departe. Renunță sau vom merge până la capăt”

În declarații pentru presa belgiană,  De Wever a folosit o retorică dură similară la adresa lui Trump.

„Noi, ca Europă, trebuie să-i spunem lui Trump: până aici și nu mai departe. „Dă-te înapoi”, altfel vom merge până la capăt”, a raportat VRT news.

El a spus că Trump are dreptate în ceea ce privește cheltuielile pentru apărare, astfel încât frustrarea sa anterioară față de aliații NATO era de înțeles, dar „amenințarea aliaților NATO cu intervenția militară pe teritoriul NATO este atât de fără precedent încât te apropii cu adevărat de un punct de ruptură”.

El a adăugat că orice război comercial cu SUA ar fi „catastrofal”, dar „în egală măsură” pentru ambele părți ale Atlanticului.

SUA „trebuie să se comporte ca un aliat”

Întrebat dacă putem considera că SUA este un aliat al Europei, premierul belgian a răspuns: „din păcate, nu”.

„ Aș dori să confirm că sunt un aliat, dar atunci trebuie să se comporte ca un aliat”.

El a mai spus că, în cadrul unei recente reuniuni a Coaliției celor dispuși, reprezentanții SUA au declarat că nu doresc să ia partea nimănui în războiul dintre Rusia și Ucraina.

  • „Am găsit acest lucru foarte șocant, deoarece am crescut în anii 1980, când Occidentul apăra anumite valori: suveranitatea poporului, democrația, libertatea.
  • Ideea că, într-un conflict între un tiran și o democrație, Statele Unite vor spune: „Ei bine, nu vom lua partea nimănui”, într-o reuniune a Coaliției celor dispuși să susțină Ucraina, a țărilor aliate democratice care spun că venim aici împreună, pentru că unul dintre noi este amenințat de agresiunea Rusiei, trebuie să-l susținem…
  • Putin vede acest lucru. Aceasta este puterea lui, diviziunea noastră.”

El a adăugat:

„Dacă urmărește știrile și vede [că] acum o țară NATO amenință o altă țară NATO cu invazia militară, acest lucru nu îl va descuraja să continue războiul împotriva Ucrainei [și] cu siguranță nu îi va descuraja pe chinezi să aleagă o agendă imperialistă.”

„Europa se află la o răscruce”

Premierul belgian a afirmat că Uniunea Europeană se află la o “răscruce” în acest moment

„Până acum, am încercat să-l liniștim pe noul președinte de la Casa Albă. Am fost foarte îngăduitori, inclusiv în ceea ce privește tarifele. Am fost îngăduitori în speranța că vom obține sprijinul său pentru războiul din Ucraina. … Dar acum sunt depășite atât de multe limite încât trebuie să alegi între respectul de sine. A fi un vasal fericit este una. A fi un sclav nefericit este cu totul altceva.

Dacă renunți acum, îți vei pierde demnitatea. Și asta este probabil cel mai prețios lucru pe care îl poți avea într-o democrație.”

El a spus că se va întâlni cu Trump miercuri, însoțit de monarhul belgian Philippe.

  • „Dar va avea un caracter diferit de cel pe care l-am planificat.
  • Probabil va fi mesajul pe care trebuie să-l transmitem: depășești limitele aici.
  • Fie rămânem uniți, fie vom fi divizați, iar dacă suntem divizați, va fi sfârșitul unei ere, al unei perioade de 80 de ani de atlantism, care se apropie cu adevărat de final.
  • Și știți, așa cum a spus Gramsci, „dacă vechiul moare și noul nu s-a născut încă, trăiești într-o epocă a monștrilor”și depinde de el să decidă dacă vrea să fie un monstru – da sau nu.”
Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole