Home » Analize » Escaladează situația în Orientul Mijlociu, Washingtonul și Teheranul se acuză reciproc de încălcarea acordului: Statele Unite lovesc noi ținte în Iran, ca răspuns la „agresiunea continuă” împotriva transportului maritim

Escaladează situația în Orientul Mijlociu, Washingtonul și Teheranul se acuză reciproc de încălcarea acordului: Statele Unite lovesc noi ținte în Iran, ca răspuns la „agresiunea continuă” împotriva transportului maritim

Escaladează situația în Orientul Mijlociu, Washingtonul și Teheranul se acuză reciproc de încălcarea acordului: Statele Unite lovesc noi ținte în Iran, ca răspuns la „agresiunea continuă” împotriva transportului maritim
Sursa foto: Us Navy/Us Navy / Zuma Press / Profimedia
Ascultă articolul

Armata Statelor Unite a lansat noi lovituri asupra mai multor ținte din Iran, la o zi după ce a atacat Iranul ca represalii pentru un atac cu dronă asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz, transmite The Guardian.

Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a declarat că loviturile au fost un „răspuns direct la agresiunea continuă a Iranului împotriva transportului maritim comercial” și că au vizat „infrastructura militară de supraveghere, sistemele de comunicații, pozițiile de apărare antiaeriană, facilitățile de stocare a dronelor și capacitățile de amplasare a minelor” ale Iranului.

- articolul continuă mai jos -

Ca represalii, Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) din Iran a anunțat, în primele ore ale zilei de duminică, că a lansat o operațiune comună cu rachete și drone, vizând opt baze militare americane din Kuweit și Bahrain.

Într-un comunicat, IRGC a avertizat că orice nou act de agresiune va primi un „răspuns devastator” și a transmis că încălcarea armistițiului va duce la „oprirea completă a tuturor proceselor diplomatice”.

Escaladarea tensiunilor are loc în contextul în care Washingtonul și Teheranul negociază un memorandum de înțelegere menit să pună capăt unui război nepopular, care a dus la creșterea accentuată a prețurilor globale ale petrolului și la moartea a mii de civili.

Atacurile au continuat, ambele părți acuzându-se reciproc că au încălcat acordul interimar semnat cu mai puțin de două săptămâni în urmă.

Textul acordului semnat de Statele Unite și Iran prevedea că ambele țări, precum și aliații lor, „nu vor iniția niciun război și nicio operațiune militară una împotriva celeilalte și se vor abține de la amenințarea cu forța sau folosirea forței una împotriva celeilalte”.

Într-o postare pe platforma Truth Social, sâmbătă, președintele american Donald Trump a avertizat că situația ar putea ajunge într-un punct critic.

„S-ar putea ajunge într-un punct în care nu vom mai putea da dovadă de reținere și vom fi obligați să încheiem pe cale militară ceea ce am început cu foarte mare succes”, a scris el. „Dacă se va ajunge acolo, Republica Islamică Iran nu va mai exista.”

Armata americană anunțase anterior că a lovit din nou Iranul, la câteva ore după ce un petrolier a fost atacat în Strâmtoarea Hormuz, cea mai importantă rută maritimă pentru transportul de energie din lume, pe care Iranul o blocase în mare parte pe durata conflictului.

Acordul interimar în 14 puncte dintre Statele Unite și Iran avea ca scop oprirea luptelor, declanșate de Statele Unite și Israel la 28 februarie, și redeschiderea Strâmtorii Hormuz pentru transportul maritim, în timp ce urmau să înceapă negocieri privind probleme mai complexe, precum programul nuclear al Iranului.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole