Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
🏆 The task of selecting the greatest Six Nations players of the last 25 years was a mammoth one.
— Telegraph Rugby (@TelegraphRugby) February 2, 2026
But our expert has done it.
Read our ranking and have your say below ⬇️https://t.co/Wylkx44OaW pic.twitter.com/0BlniuC0U5
Turneul celor Șase Națiuni la rugby va avea parte de o premieră cu ocazia ediției din 2026: va debuta într-o zi de joi, transmite BBC. Sursa citată explică și motivul din spatele acestei decizii neașteptate: organizatorii nu doresc suprapunerea meciului cu festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Milano-Cortina.
Fanii din rugby vor avea mai puțin de așteptat până la startul ediției din 2026 a Turneului celor Șase Națiuni: cu fix 24 de ore.
Meciul dintre Franța și Irlanda se va disputa joi, 5 februarie, la Paris, cu o zi mai devreme decât era normal.
Concret, organizatorii din rugby au dorit să evite suprapunerea duelului de la Paris cu festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Milano-Cortina (evenimentul va avea loc vineri, 6 februarie).
Irlanda și Franța au deschis ultima dată „Six Nations” una împotriva celeilalte la Marsilia, acum doi ani, cu o victorie a oaspeților cu 38-17.
Disputarea unui meci din „Six Nations” într-o zi de joi este o premieră. Nu putem spune același lucru despre momentul în care competiția era formată doar din cinci echipe (fără Italia).
În 1948, Irlanda a jucat împotriva Franței într-o zi de joi, la Paris, în „Five Nations”. A fost o victorie pentru oaspeți, iar la acea ediție echipa irlandeză a cucerit primul său trofeu.
Turneul celor Șase Națiuni 2026 va avea loc în perioada 5 februarie – 14 martie. La întrecere iau parte naționalele din Anglia, Franța, Irlanda, Italia, Scoția și Țara Galilor.
Campioana en-titre este Franța: în 2025 a cucerit al 19-lea titlu din palmares.
🇫🇷 France 🆚 Irlande 🍀
Le #XVdeFrance entre en scène pour son premier rendez-vous du Six Nations.
📅 Jeudi 5 février à 21h10 au Stade de France
👀 Prêts à soutenir les Bleus ? pic.twitter.com/fscF9bDgRq
— France Rugby (@FranceRugby) February 2, 2026
Ce Jocuri Olimpice?!?
Incepe Six Nations!!!