Home » Analize » Protestatarii din Bulgaria și-au instalat corturile pe șosele, blocând traficul în centrul capitalei Sofia dar și ruta principală spre Grecia

Protestatarii din Bulgaria și-au instalat corturile pe șosele, blocând traficul în centrul capitalei Sofia dar și ruta principală spre Grecia

Protestatarii din Bulgaria și-au instalat corturile pe șosele, blocând traficul în centrul capitalei Sofia dar și ruta principală spre Grecia
Captura video/Protest
Ascultă articolul

Protestele continuă în Bulgaria și duminică. Mii de persoane cer demisia Guvernului bulgar, acuzându-l de corupție. Duminică, protestatrii și-au sporit presiunea, instalând tabere de corturi pe șosele, în centrul capitalei Sofia, dar și pe drumul Blagoevgrad, blocând astfel ruta principală spre Grecia, relatează EFE.

Deşi sunt instalate doar treizeci de corturi, amplasarea lor în trei centre-cheie ale oraşului continuă să determine restricţii severe de circulaţie.

- articolul continuă mai jos -

Protestatarii au dat asigurări că nu vor pleca până nu demisionează prim-ministrul, populistul conservator Boiko Borisov, şi procurorul general, Ivan Geshev, pe care îi acuză că servesc interesele oligarhilor puternici, şi nu pe cele ale populaţiei.

Este blocat și drumul Blagoevgrad, situat la aproximativ 120 de kilometri sud de Sofia, autostrada ce leagă capitala de graniţa greacă, provocând întârzieri mari în trafic, relatează Agerpres.

Foto: (c) VASSIL DONEV / EPA


Sâmbătă seara, aproximativ 2.000 de persoane au demonstrat în centrul Sofiei, într-un marş mult mai modest decât joia trecută, când peste 25.000 de oameni s-au adunat în piaţa unde se află sediul Guvernului, Parlamentului şi Preşedinţiei.

Proteste au loc şi în oraşe precum Stara Zagora, unde mii de oameni au încercat sâmbătă seara să blocheze autostrada care leagă capitala de Marea Neagră, sau la Varna.

Protestele din cea mai săracă ţară din Uniunea Europeană au început în urmă cu 24 de zile după ce a fost lansat un videoclip în care se vedea cum un politician de opoziţie este scos de poliţişti de pe o plajă publică folosită ca proprietate privată de Ahmed Dogan, un influent şi controversat om de afaceri miliardar şi om politic.

60% dintre bulgari susţin protestul, iar 45% cer demisia premierului, potrivit unui sondaj publicat duminică de compania Alpha Research. Potrivit acestui sondaj, 50,3% dintre respondenți consideră, de asemenea, că Dogan îl are pe procurorul general sub controlul său.

Sursa foto: 1. Captura video; 2. VASSIL DONEV / EPA/Agerpres

Știri video

Comentarii
  • Camelian Propinatiu

    Toţi protestatarii anti-corupţie din Est trebuie mai întâi să citescă, pe România Curată, ce zice Alina Mungiu-Pippidi despre Dosarul 10 august, că nici nu trebuia deschis, şi s-o ia urgent la fugă, înainte de a se interveni cu bâtele, televiziunile mogulilor, tunurile cu apă şi gazele, poate şi cu taburi.

    • Ști ce spunea X despre pipidi: „nu gândește deci nu există”.

    • Madam Pipidi, vocea Moscovei, poate zice orice, din păcate pentru ea nu prea o mai ia lumea în seamă. Mai sînt și excepții, desigur.

  • Foarte bine că protesteaza chiar dacă mulți spun că e degeaba nu este asa.
    Cinste lor, multa lume îi apreciază.

  • stefan cel mic, mic de tot

    !Camelian Propinatiu

    din cele scrise imi dau seama ca sunteti intr-adevar un om parresiastic, adica dispus sa apere un adevar in care crede cu pretul vietii!

    am deplina convingere ca fiind roman si vrand sa ajungeti in Grecia si trezindu-va cu aceasta situatie, adica nefiind doar un scarta-scarta pe hartie, ci actor implicat, ati luat decizia sa sprijiniti manifestatia, dandu-le chiar mancarea pe care o aveati cu dumneavoastra..

    faptul ca un om ca domnia-voastra este dispus sa sacrifice ceva din viata pentru un ideal imi arata ca sunteti o persoana absolut exceptionala!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole