Home » Analize » Polonia a primit peste 2,75 de milioane de refugiaţi ucraineni de la începutul invaziei ruse pe 24 februarie

Polonia a primit peste 2,75 de milioane de refugiaţi ucraineni de la începutul invaziei ruse pe 24 februarie

Polonia a primit peste 2,75 de milioane de refugiaţi ucraineni de la începutul invaziei ruse pe 24 februarie
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Polonia a primit aproximativ 2,76 milioane de refugiaţi care au fugit de războiul din Ucraina, începând din 24 februarie, a anunţat vineri poliţia de frontieră poloneză, informează thenews.pl, citată de Agerpres.

”Începând din 24 februarie, un total de 2.757.000 de oameni au trecut din Ucraina în Polonia”, a scris poliţia pe Twitter.

- articolul continuă mai jos -

Joi, în Polonia au intrat 26.800 de refugiaţi din Ucraina, comparativ cu 24.700 în ziua precedentă. Cele două ţări au o frontieră terestră comună cu o lungime de circa 530 de kilometri.

Majoritatea acestor refugiaţi sunt cetăţeni ucraineni, dar există şi mulţi cetăţeni din alte ţări, a relatat postul public de radio polonez, care citează Ministerul de Externe de la Varşovia.

Preşedintele polonez Andrzej Duda a semnat în martie o lege privind asistenţa extinsă pentru refugiaţii care vin din Ucraina. În virtutea actului normativ, persoanele respective beneficiază de şedere legală în Polonia şi au acces la educaţie şi la asistenţă medicală şi socială.

În 24 februarie, armata rusă a lansat o agresiune militară neprovocată împotriva Ucrainei, ceea ce Rusia numeşte ”operaţiune militară specială pentru denazificarea” ţării vecine.

Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole