Home » Articole » Poliția ungară a descoperit 90 de migranți ilegali, care s-au declarat turci kurzi / Aceștia se aflau pe o proprietate privată din sectorul XII al Budapestei

Poliția ungară a descoperit 90 de migranți ilegali, care s-au declarat turci kurzi / Aceștia se aflau pe o proprietate privată din sectorul XII al Budapestei

Poliția ungară a descoperit 90 de migranți ilegali, care s-au declarat turci kurzi / Aceștia se aflau pe o proprietate privată din sectorul XII al Budapestei
sursa foto: captura M1
Ascultă articolul

Un număr de 90 de migranți ilegali – bărbați, femei și copii – au fost descoperiți de poliția ungară în incinta unei proprietăți din Budapesta, mai precis în sectorul XII al capitalei maghiare (situat pe partea dreaptă a Dunării, în Buda), relatează hirado.hu. Polițiștii ar fi acționat după ce ar fi primit o sesizare de la un cetățean maghiar și în mod surprinzător, migranții s-au declarat cetățeni turci de origine kurdă.

- articolul continuă mai jos -

„Cei mai mulți dintre ei s-au declarat turci kurzi și nu au putut dovedi legalitatea șederii lor în Ungaria”, scrie publicația maghiară, care citează purtătorul de cuvânt al Poliției din Budapesta, Soma Csécsi.

Poliția din Budapesta a inițiat procedurile juridice pentru suspiciunea de trafic de persoane, a mai transmis Soma Csécsi.  De asemenea, aceasta a dezvăluit că migranții au fost găsiți în incinta unei proprietăți din strada Béla Király.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.