Poli Iaşi – Sepsi OSK 1-0, oaspeţii au ratat penalti în minutul…

sursa foto: facebook

Poli Iaşi – Sepsi OSK 1-0, oaspeţii au ratat penalti în minutul 4 şi au avut gol anulat / Sepsi a ajuns la a şasea înfrângere consecutivă

Echipa Poli Iaşi a învins joi seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Sepsi OSK, într-un meci restanţă din etapa a şaptea a Superligii. Covăsnenii au ratat un penalti şi au avut un gol anulat de VAR, relatează News.ro.

Meciul de la Iaşi a început cu un penalti acordat de arbitrul Chivulete pentru oaspeţi, dar Cosmin Matei a trimis în bară lovitura de pedeapsă, în minutul 4, şi scorul a rămas alb. Ieşenii au reuşit să deschidă scorul în startul reprizei secunde, prin Luis Phelipe, în minutul 48, care a înscris din pasa lui Marchioni. Sepsi a marcat în minutul 81, prin Debeljuh, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR, care a durat aproape cinci minute. Victoria a revenit ieşenilor, care s-au impus cu 1-0.

Cu acest succes Poli Iaşi este pe locul 10, cu 14 puncte, în timp ce Sepsi a ajuns la a şasea înfrângere consecutivă şi ocupă locul 12, cu 12 puncte.

POLI IAŞI: Ailenei – Katanec, Fl. Ilie, R. Ispas (A. Gheorghiţă 90) – Martac (Itu 74), Al. Roman (Jatoba 90), Bordeianu, Marchioni, Ştefanovici – A. Ciobanu (Luis Phelipe 46), Sg. Buş (Harrison 90). ANTRENOR: Leo Grozavu

SEPSI: Niczuly – Aganovic (R. Varga 73), M. Bălaşa, Ninaj, Fl. Ştefan – I. Gheorghe, J. Rodriguez (Debeljuh 61), Renţa – C. Matei (Alimi 61), Safranko (Rondon 61), M. Ştefănescu. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Bordeianu 90+7, Ailienei 90+10 / C. Matei 10, M. Bălaşa 53, Liviu Ciobotariu 73, I. Gheorghe 90+2

Cartonaş roşu: Leo Grozavu (Poli Iaşi) min. 83

Arbitri: Andrei Chivulete – Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu – Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache – Marius Marchidanu

Observator: Vasile Bratu