Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Poeta americană Louise Glück (77 de ani) a câştigat joi premiul Nobel pentru literatură pe anul 2020, potrivit unui anunţ făcut de Academia Suedeză din Stockholm și citat de Agerpres.
Ea va primi în cadrul unei ceremonii virtuale și recompensa în valoare de 1,2 milioane de dolari.
Născută în New York în 1943, ea a devenit una dintre cele mai relevante figuri ale literaturii nord-americane. A scris atât poezii, cât și eseistică. De-a lungul carierei a câștigat numeroase premii și distincții, precum premiul Pulitzer (1993), National Book Critics Circle Award sau Medalia de Merit MIT
Louise Glück prezidează Catedra de literatură la Universitatea Yale.
„Louise Glück est née à New York d’une famille juive hongroise. Elle passa son enfance à Long Island. Elle est diplômée en 1961 de la George W. Hewlett High School, à Hewlett (New York). Elle a ensuite suivi les cours du Sarah Lawrence College puis de l’université Columbia. Cependant, elle n’est diplômée ni de l’un ni de l’autre…”
Intrebare: o vor revendica ungurii?
Nu, asta e moda romulana.
Premiile Nobel nu se „câstiga”, ca nu-s trase la loterie. (Se atribuie, se dobandesc, se primesc, etc…)
Sunt desemnati politic.
nu cum sunt ”desemnați” analfabeți trolii julieni de la mafia PRO-USL-PSD când nu știu ce înseamnă cuvintele pe care le folosesc.
Operele uniunii Jilava nu sunt gustate de lumea literară.
Operele de mana a doua impresioneaza doar pe deputatii juristi, promotori ai OUG nr. 24 / 28 iunie 2016.