Home » Analize » Peste 600 de mii de hectare de pădure din Siberia cuprinse de flăcări/ În regiune a fost declarată stare de urgență

Peste 600 de mii de hectare de pădure din Siberia cuprinse de flăcări/ În regiune a fost declarată stare de urgență

Peste 600 de mii de hectare de pădure din Siberia cuprinse de flăcări/ În regiune a fost declarată stare de urgență
Sursa Foto: Pixabay
Ascultă articolul

Incendiile forestiere violente din estul Rusiei s-au răspândit rapid, iar pompierii au continuat miercuri lupta cu flăcările care au cuprins o zonă de peste 600.000 de hectare din regiunea siberiană Iacuţia, conform Agenţiei Federale pentru Silvicultură, relatează DPA.

Zona afectată include Parcul Natural Stâlpii de pe Lena, care găzduieşte celebrele formaţiuni stâncoase de pe malul fluviului Lena.

- articolul continuă mai jos -

În regiune a fost declarată stare de urgenţă, cu toate că în prezent nu există zone populate în pericol din cauza acestor incendii, au precizat autorităţile din Iacuţia.

În zonele îndepărtate, nelocuite, ale Rusiei, autorităţile lasă de multe ori incendiile de vegetaţie să ardă, precizează DPA.

Numeroase alte regiuni din Rusia sunt afectate în prezent de incendii forestiere.

Peste 6.000 de pompieri şi aproape 50 de aeronave pentru stingerea incendiilor au fost desfăşurate pentru a controla cele circa 300 de focare, pe o suprafaţă totală de aproape 800.000 de hectare, potrivit Agenţiei Federale pentru Silvicultură.  (Sursa: Agerpres)

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole