Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentagonul s-ar afla în plin proces de intensificare a planurilor sale de intervenţie militară în Cuba, deşi Departamentul de Război a cerut să nu se facă speculaţii pe această temă, potrivit informaţiilor apărute în presa americană, transmite joi EFE.
Conform unor oficiali citaţi sub protecţia anonimatului de publicaţia USA Today, Pentagonul ar ajusta planuri referitoare la Cuba în aşteptarea ordinelor directe ale preşedintelui american Donald Trump.
Departamentul de Război a răspuns pentru EFE că nu ar dori să facă speculaţii despre „scenarii ipotetice” şi că forţele armate prevăd diverse situaţii de urgenţă şi „rămân pregătite să execute ordinele preşedintelui”, transmite Agerpres.
Tensiunile dintre Cuba şi Statele Unite, care s-au intensificat în luna ianuarie, au avut parte de o nouă escaladare în această săptămână, când ministrul de externe de la Havana, Bruno Rodriguez, a acuzat Washingtonul că îi intimidează pe cei care încearcă să facă comerţ cu insula şi a apărat dreptul ţării sale de a importa combustibil.
Preşedintele Donald Trump şi-a intensificat presiunea asupra guvernului cubanez al preşedintelui Miguel Diaz-Canel în ianuarie, blocând trimiterea de petrol venezuelean după capturarea preşedintelui Nicolas Maduro, pe 3 ianuarie, la Caracas.
Blocajul petrolier impus de SUA în ultimele trei luni nu a făcut decât să agraveze o criză structurală pe care Cuba o resimte de mai bine de şase ani.
EFE aminteşte că economia Cubei s-a contractat cu 15% între 2020 şi 2025.
Venezuela… nu e rezolvat.
Iran… nu e rezolvat.
Vrea sa isi bata joc si de Cuba!?
Cat de mult vrea sa ia atentia de la dosarele Epstein!?
@JESUISMIHAI: Greşit, deja încearcă să abată atenția de la Iran. De la dosarul Epstein nu prea mai poate abate nimic.