Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Peste 300 de americani au fost evacuați din Kabul în ultimele 24 de ore, iar începând de pe 14 august au fost evacuați în total 111.000 de oameni, a declarat vineri generalul William „Hank” Taylor, director adjunct al Statului Major pentru operațiuni regionale, citat de CNN și BBC.
Până în prezent, aproximativ 5.100 de cetățeni americani au fost evacuați, a spus el. În plus, „35 de avioane militare americane – 29 C-17 și șase C-130 – au plecat cu aproximativ 8.500 de oameni din personal”, a spus Taylor.
„Împreună cu 54 de plecări de avioane ale coaliției, 4.000 de oameni ce fac parte din personalul suplimentar au părăsit Kabul către diverse baze intermediare”, a adăugat reprezentantul Pentagonului.
William Taylor a precizat că în cursul zilei de ieri „89 de zboruri din Kabul cu 12.500 de evacuați în total din Afganistan într-o perioadă de 24 de ore”.
„Am văzut din plin cât de periculoasă este această misiune. Dar ISIS nu ne va descuraja”, a mai subliniat Taylor.
Sursa foto: Twitter/ @US_TRANSCOM
SPER SA -I EVACUEZE LA EI IN TARA. NU SA-I TRIMITA LA ALTII