Patricia Ţig a câştigat primul său titlu WTA din carieră, la Istanbul

Sursa Foto: Facebook

Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Ţig a câştigat primul său titlu WTA din carieră, duminică, la Istanbul, competiţie dotată cu premii totale de 225.500 de dolari.

Patricia Țig a învins-o în finală pe canadianca Eugenie Bouchard, cu 2-6, 6-1, 7-6 (7-4). Sportiva româncă a încheiat victorioasă într-un final dramatic, în care a reuşit să transforme abia a opta sa minge de meci.

„Vreau şi eu să o felicit pe Genie pentru acest meci. A fost o luptă mare, sunt fericită că am jucat amândouă atât de bine. Vreau să le mulţumesc şi soţului meu şi fiicei mele, pentru că sunt și ei aici. Mulţumesc pentru toată susţinerea şi pentru că aţi fost mereu lângă mine indiferent de situaţie. Mulţumesc organizatorilor turneului pentru treaba bine făcută şi pentru că ne-a făcut să ne simţim ca acasă. Eu aşa m-am simţit. Sper că voi reveni aici anul viitor”, a spus sportiva româncă, în momentul festivității de premiere.

Pentru Ţig (26 ani, 88 WTA), care nu pierduse niciun set până în ultimul act, a fost a treia finală WTA, după cele de la Baku (2015) şi Bucureşti (2019). Românca are în palmares şi un titlu WTA 125K, în 2019, la Karlsruhe.

Debutul de meci a fost unul foarte slab pentru româncă, Ţig fiind condusă cu 3-0. Patricia a intrat în joc la acest scor, dar nu a putut împiedica deznodământul primului set, câştigat cu 6-2 de jucătoarea canadiană (26 ani, 272 WTA), venită din calificări.

Ţig a început foarte bine actul secund, cu break, a făcut 2-0, Bouchard a luat un ghem, dar românca a continuat cu o serie de patru jocuri la rând, câştigând primul set cu 6-1.

În decisiv, Patricia Ţig a condus cu 3-0 şi a ratat două mingi de 5-1, iar în cele din urmă, după ce a ratat trei mingi de meci la 5-4, a fost egalată, 5-5. La 6-5, Ţig a mai irosit trei mingi de meci, pe serviciul adversarei, de data aceasta, iar setul a ajuns în tiebreak. Ţig a greşit mai puţin şi a reuşit să se impună cu 7-4.

Ţig a primit un cec de 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce Bouchard s-a ales cu 14.000 de dolari şi 198 de puncte WTA, relatează Agerpres.

Sursa Foto: Facebook/Patricia Ţig