
Participanţii la conferinţa de la Roma au promis peste 10 miliarde de euro pentru reconstrucţia Ucrainei
Participanţii la o conferinţă de la Roma privind redresarea economică a Ucrainei au promis peste 10 miliarde de euro (11,7 miliarde de dolari) pentru a ajuta această ţară devastată de război, a declarat joi premierul italian Giorgia Meloni, informează Reuters şi ANSA, transmite Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Meloni şi cancelarul german Friedrich Merz, unul dintre numeroşii lideri politici participanţi la conferinţă, au menţionat redresarea ţărilor lor după cel de-al doilea război mondial drept un exemplu a ceea ce ar putea realiza Ucraina.
„Cred că ar trebui să fim mândri de rezultatul pe care l-am obţinut împreună astăzi – naţiuni, organizaţii internaţionale, instituţii financiare, autorităţi locale, sectorul de afaceri şi societatea civilă”, a declarat Meloni în discursul său de la conferinţă.
„Împreună, la conferinţa de astăzi, ne-am asumat angajamente în valoare totală de peste 10 miliarde de euro”, a adăugat ea.
Conferinţa găzduită de Italia este al patrulea eveniment de acest gen de la invadarea Rusiei de către Rusia a ţării vecine în februarie 2022 şi are ca scop principal mobilizarea sprijinului internaţional pentru Ucraina.
La conferinţă s-a anunţat de asemenea că 10 ţări europene, inclusiv Italia, Germania, Franţa şi Spania, s-au alăturat unei scheme de garantare a exporturilor recent lansată şi menită să încurajeze mai multe firme din UE să facă comerţ cu Ucraina.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankPentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.