
Papa Francisc instituie Ziua Mondială a Bunicilor și Persoanelor Vârstnice, care va avea loc anual în a patra duminică a lunii iulie / Prima slujbă va fi oficiată pe 25 iulie
Papa Francisc instituie o Zi a Bunicilor şi Bătrânilor – care urmează să fie sărbătorită anual de către Biserica Catolică anual în a patra duminică din iulie, relatează AFP, preluată de News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”Bunicii sunt adesea uitaţi”, şi-a exprimat regretul papa, în vârstă de 84 de ani, la Palatul Apostolic, duminică, la rugăciunea Angelus.
”Vârsta înaintată este un dar (…). Bunicii sunt o legătură între generaţii, care le transmit tinerilor experienţa de viaţă şi credinţa”, a declarat el.
Papa Francisc urmează să prezideze la 25 iulie prima mare slujbă cu ocazia aceste Zile, ţinând cont de restricţiile impuse din cauza pandemiei covid-19, a anunţat Vaticanul.
Sursa: News.ro
Sursa foto: Pixabay
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
4 comentarii