G4Media.ro

Papa Francisc: Exodurile dramatice ale refugiaţilor sunt o experienţă pe care însuşi…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

2 comentarii

  1. Papa Francisc, mai incet cu „pianul pe scări” !. Migrantii numerosi chemati in Europa pentru…motive numai de Merkel stiute, se puteau vedea cu geci , rucsacuri, telefoane mobile si dolari , dar făra buletine sau acte de identificare. Adică cum? Sa ne fie milla de aproape 30.000 posibili teroristi identificati de interpol si care au dat năvala in Europa sa transforme bisericile in moschei si să aibă pretentii de renuntare a europenilor la crestinism…motivul fiind „ne simtim discriminati”. Ei sunt discriminati ?cei care primesc casa si mâncare gratuit, (adesea o aruncă la gunoi!!!) si li se permite să se roage de 6 ori pe zi căzând in străzi si oprind circulatia, ei care s-au baricadat in cartiere din orasele civilizate ale Americii si nu permit crendinciosilor să intre pe strazile construite in istorie de europeni. Hai Parinte, Papa, termină cu comparatiile cu Iisus. Chair nu sti ca acestia au cerut tăierea crucii de pe monumentul lui Papa Ioan II-lea că la face rău când văd crucea. Astfel de comportamente au avut Feciaora Maria si Sf. Iosif când au intrat in Egipt. NU !!!!

  2. Povestea cu Regele ,,client roman” Irod si uciderea pruncilor sunt o bazaconie nedovedita istoric.
    De altfel nu are nici o logica : Un Rege vasal Romei, cu garnizoane romane in interiorul Iudeii, sa se apuce sa omoare prunci pentru asi proteja pozitia pe tronul Iudeii la o eventuala detronare de catre unul din prunci (Isus) la majorat. Toate astea cand numai Imparatul Roman hotara numirea unui nou Rege in Iudea.
    Istoric nu e nici o dovada ca Isus a parasit Galilea pana la varsta de vreo 25-30 de ani cand a inceput sa predice.
    Deci Papa Francisc intra intr-un joc prostesc si periculos daca da exemplu pe Isus ca un ,,mare emigrant”. Era mai bine sa stea in banca lui de Papa cu ,,cea mai slaba cultura generala din ultimii 100 de ani”. Dar vorba ceea: ,,pana prostul nu-i fudul, parca nu e prost destul”.