Home » Articole » Orban, întâlnire cu premierul Olandei pentru a discuta despre aderarea României la spațiul Schengen

Orban, întâlnire cu premierul Olandei pentru a discuta despre aderarea României la spațiul Schengen

Orban, întâlnire cu premierul Olandei pentru a discuta despre aderarea României la spațiul Schengen
Foto: Inquam Photos / George Călin
Ascultă articolul

Obiectivul României de finalizare a procesului de aderare la spaţiul Schengen a fost evidenţiat de premierul Ludovic Orban în cadrul întâlnirii avute, sâmbătă, cu prim-ministrul Regatului Ţărilor de Jos, Mark Rutte, în marja Conferinţei de Securitate de la München, potrivit unui comunicat al Guvernului transmis Agerpres.ro.

„Dialogul dintre cei doi înalţi demnitari a reliefat perspectivele promiţătoare ale cooperării dintre România şi Olanda, în contextul aniversar al relaţiei bilaterale – anul acesta celebrându-se 140 de ani de la stabilirea legăturilor diplomatice -, cu accent pe dinamica relaţiilor economice, inclusiv a schimburilor economice bilaterale şi a investiţiilor olandeze în România. Premierul Orban a pledat pentru creşterea investiţiilor olandeze în România, prezentând amplu oportunităţile oferite de economia românească”, se precizează în comunicat.

- articolul continuă mai jos -

Cu privire la cooperarea la nivel european, sursa citată menţionează că prim-ministrul român a evidenţiat oportunitatea intensificării dialogului dintre cele două state pe diverse dosare europene de interes comun, abordare agreată de omologul olandez.

„Totodată, prim-ministrul Orban a evidenţiat obiectivul legitim al României de finalizare a procesului de aderare la spaţiul Schengen, pentru care România este deplin pregătită”, se arată în comunicatul Guvernului.

De asemenea, premierul României a exprimat susţinerea pentru politica de lărgire a UE, inclusiv în ceea ce priveşte deschiderea negocierilor de aderare cu Albania şi Republica Macedonia de Nord.

sursa foto: Inquam Photos/ George Călin

Știri video

Comentarii
  • Ce frumos… evadeaza Marea Britanie cu e economie cat ultimele 16 tari din ue si aduci pe albanezi si macedonieni de nord, prima tara majoritar musulmana si a 2-a pe cale de a deveni.
    E o evolutie ce mai…

    Orban are cu ce sa i stranga cu usa ce olandezi sau au primit deja mai tot ce au cerut?
    Mai are Romania leverage(adica tzoalele pe ea) in negocieri?

    • de la valeeeeu

      MAREA BRITANIE deja pare a fi mica britanie

    • Asa a facut si austria a cerut petromul pentru aderare si asa fac si olandezi vor portul super afacere

    • Radulescu Marcel

      Discuta despre Damen, pe corvete!

    • BPS – portul Constanta poate aduce bani frumosi, dar romanii nu sunt capabili sau sunt prea hoti ca banii sa intre in visteria statului.Daca il preiau olandezii, vor lua ei aproape totul asa cum au facut austriecii cu petrolul.

  • Vinde-i portul Constanta si va fi de acord cu intrarea in Schengen.

    • Portul ne poate aduce bani frumosi ca hub al marfurilor din China spre Europa dar trebuie autostrazi de acolo spre vest.

  • Sica a stat ca mama iedului, apoi in genunchi, apoi s a sters la gura cu maneca si a plecat la fel cum a venit

  • Gresim fundamental in ce priveste intrarea in spatiul Schengen. Pana acum avem o abordare emotionala in care aderarea este vazuta prin valoarea ei simbolica aceea de integrare deplina in spatiul european . Ne simtim incompleti, exclusi si prin urmare ofensati.
    Aderarea la Schengen ne afecteaza in primul rand ECONOMIC. Hai sa evaluam costurile si sa discutam in termeni economici cu cei care se opun. Si sa luam masuri de retorsiune. Hai sa devenim pragmatici , sa iesim din zona emotiilor.

  • Eliminam PSD si Olanda va deveni instantaneu prieten devotat al Romaniei.
    Stiu Olandezii de ce s-au opus intrarii Romaniei in Schengen. S-au opus MAFIEI!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole