UPDATE Olanda – Argentina, scor final 3-4, în urma loviturilor de departajare

sursa foto: captura

UPDATE: Argentina este calificată în semifinalele Cupei Mondiale, în urma scorului final de 4-3, de după loviturile de departajare, în meciul cu Olanda.

Selecţionatele Olandei şi Argentinei au terminat la egalitate partida de 90 de minute, respectiv cu scorul de 2-2 (0-1, 2-2), în meciul care a avut loc vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Golurile au fost marcate de Nahuel Molina (35) şi Lionel Messi (73 – penalty) au marcat pentru sud-americani, dar Olanda a egalat prin ”dubla” lui Wout Weghorst (83, 90+11).

Scorul a fost menținut și în prelungiri. Au urmat loviturile de departajare, care au creat un avantaj pentru Argentina, scorul final fiind de 4-3.

• Trebuie spus ceva si de arbitrul spaniol care si-a batu joc de meci. Il stiam din campionatul spaniol unde a facut praf o multime de meciuri. Eram convins ca va distruge si acest meci.

2. Olanda nu a arătat cine știe ce și nu merita să se califice. Primul șut pe poartă a adus primul lor gol aproape de final iar în prelungiri nu au mai contat.

3. Se bucură Bulgariii….că Hollanda pleacă acasă…SĂ mai sufere și dânșii….ce Schengenu meu….

4. ce nebunie de meci! am mai vazut meciuri de la acest mondial! dar asta le intrece pe toate! cica sa plateasca niste polite! ce polite mai omule cand era evident argentina castigatoarea! nu este sasa destul de rau ca a plecat brazilia acasa!? trebuie sa plece si argentina sau cum! baga-mi-as picioarele! cum zicea spunea victor rebengiuc in balanta! ca n-are cine! in catedralele lor! bine aici e cu totul altceva! imi bag picioarele in aia care trimit echipele bune acasa! alte mondiale nu erau asa! trimitem acasa germania! trimitem acasa spania! trimitem acasa brazilia! altadata era de neconceput asa ceva la un mondial! ba sa trimiti acasa iran japonia coreea de sud si altele! astea da ma! dar germania spania brazilia! de ce! de ce! ma rog banuiesc ca se stia ca din astea favorite ba sunt olanda anglia portugalia argentina! atat! restul dumnezeu cu mila!

5. Mișto comentariul tvr.
    La precedentul meci et vorba de echipa tarilor de jos și de jucătorii neerlandezi. Acum au redevenit Olanda și și olandezi. Rar de tot erau batavi.

Olanda a pierdut pentru ca jucătorii lor au răspuns provocărilor argentinienilor în loc sa își vadă de meci. Nu au avut decat pe jumătate determinarea croaților. Nici pe croați nu ii vad foarte bine dar s-ar putea sa producă „surpriza” și nu la 11 m.