Home » Sportz » Octavian Morariu, ales în Comitetul Executiv al CIO – Primul reprezentant al României în conducerea instituției după 39 de ani

Octavian Morariu, ales în Comitetul Executiv al CIO – Primul reprezentant al României în conducerea instituției după 39 de ani

Octavian Morariu, ales în Comitetul Executiv al CIO - Primul reprezentant al României în conducerea instituției după 39 de ani
Octavian Morariu / Sursa foto: captură YouTube
Ascultă articolul

Octavian Morariu a fost ales, joi, în Comitetul Executiv CIO, în cadrul sesiunii cu numărul 144 a Comitetului Internațional Olimpic.

Un reprezentant al României revine în boardul CIO după 39 de ani, transmite COSR.

Pentru prima dată după 1986, România are un nou membru în Comitetul Executiv CIO. Octavian Morariu, membru CIO pentru România din 2013, a fost ales cu 53 voturi pentru un mandat de 4 ani în boardul Comitetului Internațional Olimpic.

- articolul continuă mai jos -

Ultima prezență românească în Comitetul Executiv CIO este legată de Alexandru Șiperco.

Membru CIO pentru România între 1955 și 1998, Șiperco a făcut parte din Comitetul Executiv CIO între 1979-1986, de pe poziții diferite, membru ales și apoi ca vicepreședinte CIO, conform COSR.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole