Home » Articole » O statuie a Reginei Maria va fi amplasată în centrul istoric Devei / Va fi din bronz și va avea o înălțime de 5 metri

O statuie a Reginei Maria va fi amplasată în centrul istoric Devei / Va fi din bronz și va avea o înălțime de 5 metri

O statuie a Reginei Maria va fi amplasată în centrul istoric Devei / Va fi din bronz și va avea o înălțime de 5 metri
Sursa Foto: Consiliul Județean Ilfov
Ascultă articolul

O statuie din bronz a Reginei Maria va fi amplasată în zona Palatului Administrativ din centrul istoric al municipiului Deva, anunță Agenția de presă Rador.

Opera va fi realizată de sculptorul albaiulian Ştefan Binţinţan, care a câştigat un concurs de proiecte organizat de administraţia locală. Statuia va fi realizată din bronz şi va avea înălţimea de 5 metri, cu tot cu soclu, iar postamentul va fi placat cu piatră naturală de tip Vratza. Pe fiecare faţetă a soclului, artistul plastic va realiza câte un basorelief ornamental din bronz, cu scene reprezentative din viaţa Reginei Maria.

- articolul continuă mai jos -

“După finalizarea lucrărilor la centrul istoric şi inaugurarea statuii Reginei Maria a României, voi iniţia un proiect de hotărâre prin care voi propune Consiliului Local ca piaţeta din zona Palatului Administrativ să poarte numele Regina Maria a României”, a declarat primarul Florin Oancea. Termenul de finalizare a lucrării este 1 mai 2023.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole