Home » Articole » O nouă campanie de vaccinare în masă împotriva poliomielitei va fi lansată în Fâșia Gaza pe 22 februarie

O nouă campanie de vaccinare în masă împotriva poliomielitei va fi lansată în Fâșia Gaza pe 22 februarie

O nouă campanie de vaccinare în masă împotriva poliomielitei va fi lansată în Fâșia Gaza pe 22 februarie
Sursa foto: Facebook / UNRWA
Ascultă articolul

O nouă campanie de vaccinare în masă împotriva poliomielitei va fi lansată pe 22 februarie în Fâşia Gaza, unde virusul rămâne prezent şi reprezintă „încă un risc” pentru copii, a anunţat miercuri Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), informează agenția de știri AFP, citată de Agerpres.

Această campanie, care se va desfăşura până pe 26 februarie, are ca scop imunizarea a peste 591.000 de copii cu vârsta sub 10 ani, a indicat OMS într-un comunicat.

- articolul continuă mai jos -

Directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a explicat pe reţeaua socială X că această campanie „vine în urma detectării recente a virusului poliomielitic în probe de ape reziduale, indicând circulaţia sa în mediu, ceea ce pune în pericol copiii”.

O primă campanie de vaccinare a fost desfăşurată în septembrie şi octombrie anul trecut, după confirmarea primului caz de poliomielită din ultimii 25 de ani în Fâşia Gaza, devastată de războiul declanşat în urma atacului Hamas din 7 octombrie asupra Israelului. Această campanie, posibilă datorită pauzelor umanitare în lupte, a atins peste 95% din obiectivul său, potrivit OMS.

Organizaţia precizează că „nu a fost raportat niciun caz suplimentar de poliomielită de la paralizia unui copil de zece luni în august 2024”.

„Însă noile probe de mediu prelevate din Deir al-Balah şi Khan Yunis, colectate în decembrie 2024 şi ianuarie 2025, confirmă că transmiterea poliovirusului continuă”, a adăugat OMS, menţionând că tulpina detectată este „genetic legată de virusul poliomielitic detectat în Fâşia Gaza în iulie 2024”.

OMS subliniază că vaccinurile împotriva poliomielitei sunt „sigure” şi că nu există un număr maxim de doze pe care un copil le poate primi: „fiecare doză oferă protecţie suplimentară necesară în timpul unei epidemii”.

Campania de vaccinare, care debutează sâmbătă, îşi propune să ajungă la toţi copiii sub 10 ani din Gaza, inclusiv la cei care nu au fost vaccinaţi în septembrie şi octombrie anul trecut, pentru a acoperi lacunele de imunitate şi „a pune capăt epidemiei”, a declarat OMS, care speră să aibă un acces mai bun la anumite zone datorită intrării în vigoare a încetării focului pe 19 ianuarie.

Ca şi anul trecut, copiii vor primi o doză de vaccin antipoliomielitic oral de tip 2 în cadrul acestei campanii, susţinute de OMS, UNICEF şi agenţia ONU dedicată refugiaţilor palestinienilor (UNRWA).

OMS prevede o nouă serie de vaccinări în luna aprilie.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole