UPDATE Novak Djokovic, campion pentru a patra oară consecutiv la Wimbledon/ 3-1…

sursa foto: Twitter/ Wimbledon

UPDATE Novak Djokovic, campion pentru a patra oară consecutiv la Wimbledon/ 3-1 la seturi, împotriva lui Nick Kyrgios

Update 19:12 Djokovic a câștigat finala Wimbledon la tenis 2022 cu 3 – 1 în fața lui  Nick Kyrgios; punctajul pe seturi fiind 4-6, 6-3, 6-4, 7-6.

Jucătorul sârb marchează cu acest turneu 21 de gran slam-uri câștigate.

Update 18.10 Setul 3, câștigat de Novak Djokovic, scorul în acest moment: 2-1 pentru jucătorul sârb.

Update 17.20: Setul 2 a fost câștigat de Djokovic, cu 6-3; primul set a fost câștigat cu 6-4 de Kyrgios. Egalitate la seturi după o oră și 20 de minute.

—-

Novak Djokovic (35 de ani, locul 3 ATP) – Nick Kyrgios (27 de ani, locul 40 ATP) se vor confrunta în finala de la turneul de tenis Wimbledon 2022. Duelul va începe la 16:00, transmite gsp.ro.

Potrivit GSP.ro, Novak Djokovic revine într-o finală de Mare Șlem, el învingându-l în penultimul act pe Cameron Norrie cu 2-6, 6-3, 6-2, 6-4. Azi, el luptă pentru al 21-lea titlu de Grand Slam cu Nick Kyrgios

Sârbul în vârstă de 35 de ani a jucat ultima oară pentru un trofeu de Grand Slam în 2021, la US Open, atunci când a fost învins de Daniil Medvedev. Apoi a urmat tot scandalul din Australia, unde nu a fost primit să joace pentru că era nevaccinat împotriva Covid, iar la Roland Garros a pierdut în „sferturi” în fața lui Rafael Nadal, mai scrie Gazeta Sporturilor.

Nick Kyrgios a intrat direct în finală după retragerea lui Rafael Nadal. Acesta a anunțat că nu se poate prezenta la semifinala pe care o avea de jucat contra lui Nick Kyrgios din cauza unei rupturi la mușchii abdominali pe care a căpătat-o în meciul cu Taylor Fritz. Ibericul se impusese în sferturi de finală în fața americanului cu 3-6, 7-5, 3-6, 7-5, 7-6 (4).

Finala de duminică va fi transmisă liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Eurosport 2.