VIDEO Carlos Alcaraz este noul campion de la Wimbledon, după o finală…

sursa foto: Twitter/ Wimbledon

VIDEO Carlos Alcaraz este noul campion de la Wimbledon, după o finală de vis câștigată în cinci seturi în fața lui Djokovic/ Spaniolul de 20 de ani își consolidează locul în fruntea clasamentului mondial

Carlos Alcaraz este noul campion de la Wimbledon, după ce l-a învins pe Novak Djokovic în cinci seturi: 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4. Spaniolul de 20 de ani își consolidează, astfel, locul în fruntea topului mondial.

„Este un vis devenit realitate pentru mine. Fac parte din istorie în acest turneu și pentru mine e incredibil să fiu aici. Totul se întâmplă foarte, foarte repede și sunt foarte mândru de ce am făcut”, a declarat Carlos Alcaraz la festivitatea de premiere.

UPDATE 20:04 Al patrulea set este câștigat de Novak Djokovic (6-3) care întoarce rezultatul și trimite finala în setul decisiv. Se joacă deja de patru ore.

UPDATE 19:10 Carlos Alcaraz câștigă al treilea set și conduce cu 2-1, după ce Novak Djokovic a câștigat primul set al finalei. Al treilea set a fost adjudecat de spaniol cu 6-1 în 59 de minute.

UPDATE 18:10 Carlos Alcaraz revine în meci și egalează la 1 în finala de la Wimbledon, după un set doi extrem de disputat, încheiat la tie-break . Spaniolul a reușit în final să se impună în acest set, care a durat 1 oră și 26 de minute, cu scorul de 7-6 (8-6).

știrea inițială

Sârbul Novak Djokovic, numărul 2 ATP, a început în forță finala de la Wimbledon și a câștigat primul set cu 6-1, în 35 de minute, în fața liderului mondial, Carlos Alcaraz.

Este a doua finală de Mare Şlem pe care o dispută Alcaraz, după cea în care a triumfat la US Open 2022, împotriva norvegianului Casper Ruud.

Novak Djokovic, în vârstă de 36 de ani, numărul 2 mondial, luptă în finală pentru egalarea a două recorduri.

Astfel, poate egala recordul absolut de trofee de Mare Şlem, deţinut de australianca Margaret Court (24).

De asemenea, sârbul luptă pentru cucerirea celui de-al optulea său titlu la Wimbledon, performanţă ce i-ar permite să egaleze recordul de succese în această competiţie, deţinut de elveţianul Roger Federer.

Regele Felipe al VI-lea al Spaniei se află printre personalităţile invitate în loja regală de la Wimbledon, alături de prinţii de Wales şi copiii lor.