
Nicușor Dan, despre concedierea a 500.000 de bugetari anunțată de George Simion: ”O prostie! Nu se poate. În sistemul bugetar sunt sute de mii de profesori, medici, angajați în armată, poliție, justiție. Funcționari propriu-ziși sunt 450.000”
Nicușor Dan, candidat independent la Președinția României, a declarat miercuri că nu pot fi concediați 500.000 de bugetari, așa cum susține contracandidatul său de la AUR, George Simion.
Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online, gratuit și simplu.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”Asta e o prostie. Sunt sute de mii de profesori, medici, angajați în armată, poliție, sistemul de justiție. Propriu-zis funcționari atașați aparatului administrativ sunt 450.000. Nu se poate”, le-a declarat Nicușor Dan jurnaliștilor.
Liderul AUR, George Simion – candidat la președinția României – a spus într-un interviu la Digi24, că este nevoie de reformă pe care actuala coaliție de guvernare doar a amintit-o, dar nu a și implementat-o, ca să „evităm falimentul”. El a exemplificat că, la începutul anului 2020, în aparatul administrativ de stat erau doar 800.000 de angajați, iar acum sunt 1.300.000 și că se referă la „membri de partid”.
„Trebuie să ajungem înapoi, la 800.000 de angajați. 500.000 ar trebui să plece. Dar să nu alarmăm pe cineva, se va întâmpla treptat, în următorii cinci ani”, a spus Simion.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
32 comentarii