Home » Articole » Nicușor Dan confirmă că a trimis CCR legea care impune 40% dintre sportivii dintr-o echipă dă fie români / ”Sprijinirea sportivilor formați local se poate face eficient fără criterii bazate pe cetățenie”

Nicușor Dan confirmă că a trimis CCR legea care impune 40% dintre sportivii dintr-o echipă dă fie români / ”Sprijinirea sportivilor formați local se poate face eficient fără criterii bazate pe cetățenie”

2621
Nicușor Dan confirmă că a trimis CCR legea care impune 40% dintre sportivii dintr-o echipă dă fie români / ”Sprijinirea sportivilor formați local se poate face eficient fără criterii bazate pe cetățenie”
Sursa Foto: Facebook/ Nicolae Ciucă
Ascultă articolul

Președintele României, Nicușor Dan, anunță printr-o postare pe pagina sa de Facebook faptul că a trimis Curții Constituționale o sesizare de neconstituționalitate asupra legii care impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă, în competițiile naționale oficiale, să fie sportivi români.

Informația a fost prezentată ieri, pe surse, de către G4Media.

- articolul continuă mai jos -

”Susțin ferm obiectivul de a încuraja și dezvolta sportul românesc, de a sprijini tinerii sportivi și de a investi în formarea lor. Aceste scopuri sunt legitime și necesare. Totuși, ele trebuie realizate cu respectarea Constituției României și a dreptului Uniunii Europene, la care România este parte.

Legea adoptată de Parlament încalcă principiul nediscriminării și libera circulație a lucrătorilor, consacrate atât de Constituție, cât și de tratatele europene, prin raportarea directă la cetățenia sportivilor.

În plus, legea afectează dreptul la muncă, prin limitarea accesului sportivilor europeni la competițiile naționale. Totodată, nu respectă cerințele de calitate și claritate a legii, inclusiv prin stabilirea unor sancțiuni contravenționale care depășesc cadrul general prevăzut de legislația în vigoare, fără o derogare expresă.

Experiența altor state europene și regulamentele UEFA arată că sprijinirea sportivilor formați local se poate face eficient fără criterii bazate pe cetățenie, ci prin investiții în academii, centre de juniori și programe de formare”, precizează Nicușor Dan.

Legea prevede și amenzile pe care le vor plăti cluburile care nu vor respecta: între 500.000 și 1.000.000 de lei.

E vorba despre modificarea Legii Educației Fizice și Sportului 69/2000, inițiată de AUR. Legea a fost numită „Novak” după numele fostului ministru al Sportului, Eduard Novak.

El a fost cel care a emis în 2022 un ordin care prevedea ca echipele din România să folosească la nivel de seniori și juniori minimum 40% sportivi români.

Un expert juridic a declarat pentru G4Media că proiectul este neconstituțional.

Legea a fost aspru criticată de Ionuț Stroe, fost ministru al Sportului.

„Această lege este un autogol legislativ împotriva sportului românesc şi împotriva României europene. Îmi doresc cât mai mulţi sportivi români valoroşi in echipele romanesti, performanţi, bine pregătiţi, dar acest lucru nu-l realizezi anulând dreptul „străinilor” de a juca. Sprijinul real pentru sportul românesc se face în cu totul alt mod, nu prin reguli patriotarde”, subiniază Ionuț Stroe, deputat PNL.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole