G4Media.ro

Nicuşor Dan anunţă că în CSAT se va discuta pe tema dezinformării…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

3 comentarii

  1. Sigur o sa reuseasca Romania sa combata dezinformarea din online in cateva minute cand state mult mai civilitzate nu reusesc asta. Romania, tara in care functioneaza zeci site-uri de zeci de ani in care sunt distribute poze si clipuri indecente filmate ilegal. Sigur.

  2. Hopa că a dispărut Tiktoknde pe internet 3 ore, ce păcat, vizitați o librărie.

  3. O solutie este folosirea AI.
    N-ai cum tine pasul tu – personaj uman, autoritate sau simplu cetatean – cu toti ticnitii sau rauvoitorii care posteaza tot felul de elucubratii pe retelele sociale.
    Ala, daca e rau-intentionat, posteaza si 10 „stiri-bomba” pe minut, trebuie doar sa aiba un pic de imaginatie. Pe Georgica l-au rapit extraterestrii aflati in slujba lui Soros, l-au atacat cu unde hipermezonice, l-au ucis de mai multe ori (si pe el si pe toata familia lui, pe trei generatii inainte, vorba lui Soso), i-au furat informatia din apa vietii prin interferente psy-ops etc etc etc. Exista un numar de oameni – tot mai mare, din pacate – care cred chiar ABSOLUT orice. Nu inteleg nimic, dar cred orice.
    Tu, ca sa demontezi astfel de tampenii, pierzi de 100 sau 1000 de ori mai mult timp decat a pierdut ala care le-a postat (si oricum probabil nu te crede nimeni, lasa, bah, ca stim noi, stim ca tu esti omul reptilienilor…).
    Doar AI ar putea raspunde credibil si in timp real (si fara sa se enerveze)…
    Din pacate, exista si reversul medaliei – si „ei” ar putea folosi acest instrument (daca nu-l folosesc deja).
    Solutia „finala” este desfiintarea/interzicerea tuturor acestor retele sociale, de la Facebook la Telegram, de la X la TikTok si la Truthsocial si care-or mai fi. Realizez ca ar fi bai mare cu libertatea de expresie si toate celelalte, dar, la o analiza calma si atenta, efectele acestor retele asupra societatii au fost preponderent, sa nu zic exclusiv negative.
    Caracterizarea lui Creanga, desi se referea la altceva, se potriveste PERFECT – cumplit mestesug de tampenie…

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.