Naționala de handbal a României a fost învinsă categoric de Rusia cu…

Naționala de handbal a României a fost învinsă categoric de Rusia cu scorul de 27 la 18, la Campionatul Mondial din Japonia / Cu zero puncte, România ratează orice șansă de a ajunge în semifinale

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Rusia cu scorul de 27-18 (10-10 la pauză), duminică, la Kumamoto, în Grupa principală II a Campionatul Mondial din Japonia.

România a ţinut ritmul timp de 41 de minute (15-15), cu o apărare puternică şi faze cursive în atac, însă apoi a venit căderea. Tricolorele au marcat un singur gol până în minutul 54 (scor 16-25), iar tactica folosită cu şapte jucătoare în atac şi poarta goală a fost falimentară în disputa cu campioana olimpică en-titre, Rusia (portarul Sedoikina a înscris de trei ori), transmite News.ro.

În urma rezultatului, România rămâne cu 0 puncte în grupa II şi ratează orice şansă de a mai lupta pentru semifinale şi, implicit, medalii.

Pentru România au înscris Neagu 5 goluri, Perianu 2, Ostase 2, Pristăviţa 2, Seraficeanu 2, Vizitiu 1, Pintea 1, Polocoşer 1, Florică 1, Dedu 1, iar de la Rusia s-au remarcat Viahireva şi Bobrovnikova, câte 5 reuşite.

În grupa II se mai joacă duminică partidele Muntenegru – Japonia şi Spania – Suedia. Tot duminică încep şi meciurile pentru clasarea finală pe locurile 13-24, iar între echipele care au ratat grupele principale se numără şi campioana mondială en-titre, Franţa.

Tricolorele vor juca apoi cu Suedia, marţi (ora 13.30), şi cu Japonia, miercuri (ora 11.00).

Primele două clasate în fiecare grupă principală vor juca apoi, încrucişat, semifinalele, în 13 decembrie, iar tot atunci se vor juca şi meciurile pentru clasarea finală pe locul 5 şi pe locul 7.

Finalele pentru medalii sunt programate în 15 decembrie.

Rezultatele tricolorelor de până acum sunt: 16-31 cu Spania, 29-24 cu Senegal, 22-20 cu Kazahstan, 26-27 cu Muntenegru şi 28-27 cu Ungaria.

Campionatul Mondial din 2019, a 24-a ediţie, reprezintă şi criteriu de calificare la Jocurile Olimpice din 2020, care se vor desfăşura tot în Japonia. Doar medalia cu aur la CM va ajunge direct la Jocurile Olimpice. La ultima ediţie a CM, România s-a clasat pe locul 10, iar medalia de aur a revenit Franţei.

În 2019, reprezentativa tricoloră şi-a propus o clasare în primele opt locuri, care i-ar permite accederea la turneele preolimpice.

România este singura naţiune care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial şi are în palmares trei titluri, unul la handbal în şapte (1962) şi două la handbal în 11 (1956 şi 1960), două medalii de argint (1973 şi 2005), precum şi una de bronz (2015).

Înfrângerea vine după ce România a reușit vineri o victorie uluitoare (28-27) contra Ungariei la Campionatul Mondial de handbal feminin, grație unui gol marcat în ultima secundă a meciului de Cristina Neagu din aruncare de la 7 metri.

Fetele antrenate de Thomas Ryde au revenit incredibil în meci după ce la pauză fuseseră conduse cu 6 goluri de Ungaria, iar victoria în acest meci era singura șansă pentru calificarea în fazele finale ale campionatului.

Cu o Cristina Neagu perfectă la aruncările de la 7 metri (9 din 9 transformate), în ciuda revenirii după o accidentare gravă (tot într-un meci cu Ungaria), cu rezervele Seraficeanu și Pristăviță făcând meciul vieții lor, România a revenit într-un meci care la pauză părea că se îndreaptă spre un eșec usturător.

Avantajul de 6 goluri de la pauză a început însă să se topească pe măsură ce repriza a doua avansa. Marcajul om la om făcut de unguroaice la Neagu a dat roade parțial: a blocat-o pe cea mai bună jucătoare a lumii, dar a deschis bulevarde în apărare pentru restul echipei României, care a marcat pe bandă rulantă. Iar cu 30 de secunde înainte de final, România a plecat pe ultimul atac al meciului, rezolvat de Neagu cu o lovitură de la 7 metri care a consfințit o ”remontada” fără precedent pentru tricolore.