Home » Articole » Monica Macovei: Kovesi este ţinta unui atac ticălos pus la cale de PSD-ALDE

Monica Macovei: Kovesi este ţinta unui atac ticălos pus la cale de PSD-ALDE

14 feb. 2019
Monica Macovei: Kovesi este ţinta unui atac ticălos pus la cale de PSD-ALDE
Ascultă articolul

Europarlamentarul Monica Macovei consideră că fosta şefă a DNA Codruţa Kovesi este ţinta unui „atac ticălos” pus la cale de coaliţia PSD-ALDE, chiar înainte să fie audiată la Bruxelles pentru postul de procuror-şef european, şi spune că au revenit vremurile în care „dosarele se decideau la sediul PSD din Kiseleff”, transmite Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

„În această seară, dna Kovesi ne-a anunţat că a fost citată la Secţia specială de anchetare a magistraţilor, înfiinţată de Toader şi PSD&ALDE, exact în perioada în care trebuie să fie la Bruxelles pentru a depune actele finale pentru candidatură şi a se pregăti pentru audierea din comisia LIBE. La Secţia specială lucrează Adina Florea, care a declarat că nu a fost niciodată un procuror independent şi care este propusă cu insistenţă de Toader să fie procuror şef al DNA. În Parlamentul European suntem asaltaţi de scrisori trimise de Toader şi de reprezentanţi ai PSD&ALDE care încearcă orice ca să blocheze o eventuală alegere a dnei Kovesi ca Procuror European. Pline de ură şi minciuni, aceste scrisori fac un mare deserviciu nu doar dnei Kovesi, ci României. Ne întoarcem la vremea în care dosarele se decideau la sediul PSD din Kiseleff”, afirmă Monica Macovei, într-o declaraţie transmisă miercuri seara.

Laura Codruţa Kovesi a anunţat că a fost citată la Secţia de investigare a infracţiunilor din Justiţie, având calitatea de suspect într-un dosar în care acuzaţiile sunt de abuz în serviciu, luare de mită şi mărturie mincinoasă. Citația este exact pentru ziua când Kovesi trebuia să fie audiată în Parlamentul European pentru funcția de procuror-șef european (detalii aici).

Foto: Monica Macovei / Facebook

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.