Home » Articole » Ministrul Justiţiei: ”Astăzi, drogurile sunt ieftine şi super-accesibile, le găseşti la orice colţ đe stradă”/ Proiect pentru înfiinţarea a 8 centre în care să fie trataţi dependenţii

Ministrul Justiţiei: ”Astăzi, drogurile sunt ieftine şi super-accesibile, le găseşti la orice colţ đe stradă”/ Proiect pentru înfiinţarea a 8 centre în care să fie trataţi dependenţii

Ministrul Justiţiei: ”Astăzi, drogurile sunt ieftine şi super-accesibile, le găseşti la orice colţ đe stradă”/ Proiect pentru înfiinţarea a 8 centre în care să fie trataţi dependenţii
Sursa foto: Unsplash
Ascultă articolul

Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, anunţă că susţine un proiect care prevede înfiinţarea a opt centre în care să fie tratate persoanele dependente de droguri, arătând că, în contextul în care drogurile sunt accesibile, tratamentul pentru dependenţă este şi scump, şi greu de accesat, transmite News.ro.

”Minorii traficanţi sunt şi ei, ca orice persoană, anchetată, depinde de tipul de droguri pe care îl comercializează. Problema cu minorii este nu cea de trafic, ci de consum şi nu avem infrastructură să avem grijă de ei. Ştiţi câte familii trăiesc drama aceasta a copilului consumator, dependent de droguri, fără să aibă posibilitatea să se ajute cu statul?”, a declarat, luni seară, la Digi 24, Alina Gorghiu.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul Justiţiei a anunţat, în acest context, că există un proiect care prevede înfiinţarea a opt centre de dezintoxicare, fie de către stat, fie în parteneriat cu firme private sau pe fonduri europene.

”Astăzi, drogurile sunt ieftine şi super-accesibile, le găseşti la orice colţ đe stradă, dar, din păcate, să tratezi dependenţa aia nu ai unde şi costă şi foarte scump, dacă găseşti loc de cazare”, a argumentat Alina Gorghiu.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole