Home » Articole » Ministrul Apărării Dîncu, discuție cu șeful Pentagonului despre amenințările Rusiei și trupele americane din România

Ministrul Apărării Dîncu, discuție cu șeful Pentagonului despre amenințările Rusiei și trupele americane din România

Ministrul Apărării Dîncu, discuție cu șeful Pentagonului despre amenințările Rusiei și trupele americane din România
Sursa foto: G4Media.ro
Ascultă articolul

Ministrul apărării naționale, Vasile Dîncu, a avut vineri o convorbire telefonică cu secretarul Apărării al SUA, Lloyd Austin, potrivit unui comunicat al MApN. Cei doi au discutat despre amenințările Rusiei la adresa Ucrainei și despre consolidarea prezenței SUA pe flancul estic al NATO, inclusiv venirea trupelor americane în România.

Ministrul Dîncu a transmis faptul că România urmărește cu îngrijorare evoluția stării de securitate din regiune și este pregătită să adopte, alături de aliați, cele mai potrivite măsuri defensive, în funcție de situația concretă.

- articolul continuă mai jos -

Secretarul apărării al SUA a subliniat angajamentul ferm și solidaritatea țării sale față de aliații europeni, accentuând faptul că Articolul 5 al NATO este și va rămâne primordial.

Cei doi oficiali au discutat și despre reuniunea ministerială NATO planificată pentru 16 – 17 februarie la Bruxelles, la care s-ar putea discuta despre amplasarea unui grup de luptă al NATO în România, potrivit secretarului general al Alianței, Jens Stoltenberg.

Foto: Trupele americane la Baza Mihail Kogălniceanu (G4Media.ro)

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole