Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană nu se poate realiza de azi pe mâine, a declarat joi ministrul francez pentru afaceri europene Clement Beaune, în timp ce liderii UE s-au reunit în Franţa pentru a discuta despre criza provocată de invazia Rusiei în Ucraina, potrivit Reuters, relatează Agerpres.
„Va dura ceva timp”, a adăugat Beaune, referindu-se la dezbaterile care au loc în cercurile politice internaţionale cu privire la posibilitatea de a acorda sau nu Ucrainei o intrare rapidă în UE, în semn de solidaritate cu Kievul, în contextul invaziei ruse.
Liderii Uniunii Europene vor renunţa treptat la achiziţiile de gaze, petrol şi cărbune din Rusia, întrucât războiul Moscovei împotriva Ucrainei îi face să realizeze că trebuie să fie mai puţin dependenţi de Federaţia Rusă, se arată în draftul unei declaraţii, dar este puţin probabil ca ei să ofere Ucrainei o aderare rapidă, aşa cum speră aceasta.
Sursa Foto: Emerging Europe
Daca se incheie razboiul pot face minuni in masurile ce trebuiesc luate pe justitie, aliniere cu ue, etc, e cea mai buna perioada sa dea legi si sa creeze structuri de lupta cu coruptie ca de fapt acolo e marea buba. Vine presedintele tine un discurs lacrimogen si ii convinge mult mai usor decat daca se asteapta revenirea la normal.
In traducere, Ucraina nu va adera niciodata la nici o UE si la nici un NATO. Fix sa se lege la cap cu Ucraina si sa creeze noi conflicte cu Rusia nu au nevoie nici Europa, nici SUA.
Am inteles, nu trebuie s-o spuneti pe toate canalele ca Franta se opune.
In afara Frantei, mai exista si alte state. Nu stiu cum s-ar putea opune – Polonia, tarile baltice, Romania?
Franta nu vrea, am inteles. Sa vedem ce vor spune si tarile din est, ce argumente vor avea Polonia, Romania, tarile baltice.
Foarte corect!
Bravo, Macron! Draggy avea dreptate, un mare presedinte!
Muje Franta !
O tara lașa, cu presedinte gerontofil ! Culmea una din tarile cele mai independente energetic din UE, cu peste 70% din energie produsa nuclear ! Aceeasi mentalitate de tara care s-a aplecat imediat in fata Germaniei !
+100
Zau, putinisti ordinari. De ce? Sunteti incompetenti? Cu Putin? Hai, bagati Ucraina in UE si scutiti-ne de putinisme.