Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministerul Mediului anunţă, marţi, semnarea primelor contracte de finanţare din PNRR pentru managementul apei, în valoare de peste 60 milioane euro. Ministrul Tanczos Barna afirmă că, fie că e vorba de întreţinerea în bune condiţii şi monitorizare a lucrărilor hidrotehnice existente, de prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă prin echipamente performante sau de digitalizare şi automatizare, toate aceste investiţii vor asigura populaţiei un grad crescut de siguranţă şi o reducere semnificativă a riscului la inundaţii.
Ministrul mediului, apelor şi pădurilor, Barna Tanczos şi Gabriel Francisc Ştika, director general al Administraţiei Naţionale „Apele Române” (ANAR) au semnat, în această dimineaţă, la sediul ministerului, primele contracte de finanţare cu ANAR, pentru trei investiţii cuprinse în Componenta 1 – Managemenul apei din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă.
Primul contract de finanţare, de 2,5 milioane de euro, vizează reconfigurarea actualului mecanism economic al Administraţiei Naţionale „Apele Române”, în vederea asigurării modernizării şi întreţinerii sistemului naţional de gospodărire a apelor, precum şi a implementării corespunzătoare a Directivei-cadru privind apa şi a Directivei privind inundaţiile.
Cel de-al II-lea contract de finanţare este aferent investiţiei I4.- Adaptarea la schimbările climatice prin automatizarea şi digitalizarea echipamentelor de evacuare şi stocare a apei la acumulări existente pentru asigurarea debitului ecologic şi creşterea siguranţei alimentării cu apă a populaţiei şi reducerea riscului la inundaţii.
Această Măsură vizează lucrări de intervenţie la infrastructura existentă precum diguri, baraje şi acumulări nepermanente. Pentru aceste investiţii, în această primă etapă se finanţează:
Cel de-al III-lea contract de finanţare prin PNRR, aferent I 5 constă în dotarea adecvată a administraţiilor bazinale pentru monitorizarea infrastructurii, prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă, pentru aceste dotări fiind alocată suma de 35 milioane de euro. Această investiţie propune echiparea a 11 administraţii bazinale cu trei categorii mari de dotări necesare pentru prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă:
sursa: News.ro