Home » Articole » Ministerul Finanţelor a planificat împrumuturi de aproape 8 miliarde lei de la bănci, în aprilie

Ministerul Finanţelor a planificat împrumuturi de aproape 8 miliarde lei de la bănci, în aprilie

Ministerul Finanţelor a planificat împrumuturi de aproape 8 miliarde lei de la bănci, în aprilie
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna aprilie 2025, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 6,9 miliarde de lei, la care se poate adăuga suma de 795 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni, transmite Agerpres.

Suma totală, de 7,695 miliarde lei, este cu 545 milioane lei mai mică decât cea care a fost programată în luna martie a acestui an, de 8,24 miliarde de lei, şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

- articolul continuă mai jos -

Conform prospectului publicat în Monitorul Oficial, în zilele de 3 şi 17 aprilie vor fi organizate licitaţii pentru două emisiuni de certificate de trezorerie cu discont, în sumă de 800 milioane de lei fiecare, cu scadenţa în 27 octombrie 2025, şi, respectiv, în 30 martie 2026.

De asemenea, pe parcursul lunii aprilie, vor fi organizate licitaţii pentru nouă emisiuni de obligaţiuni de tip benchmark, cu o valoare totală de 5,3 miliarde lei, urmate a doua zi de o sesiune suplimentară de oferte necompetitive, cu o valoare de 15% din valoarea iniţială a emisiunii de obligaţiuni (795 milioane de lei în total).

Astfel, au fost programate licitaţii pentru cinci emisiuni de obligaţiuni de 500 milioane lei, în zilele de 7 aprilie, 14 aprilie, 24 aprilie şi 28 aprilie (două), trei de 600 milioane lei, în 3 aprilie, 7 aprilie şi 10 aprilie, şi una de un miliard de lei, în 24 aprilie.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole