Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenţionări Cod galben de vreme geroasă, valabile vineri şi sâmbătă în peste jumătate din ţară, transmite Agerpres
Conform prognozei de specialitate, pe parcursul zilei de vineri, între orele 10:00 – 20:00, va fi Cod galben de temperaturi deosebit de scăzute şi, local, ger în nordul şi în estul Moldovei, unde maximele vor oscila între -12 şi -10 grade. Judeţele vizate de atenţionare sunt: Botoşani, Vaslui, Suceava şi Iaşi.
Un al doilea Cod galben de ger va fi în vigoare în perioada 16 ianuarie, ora 20:00 – 17 ianuarie, ora 10:00, în judeţe din Moldova, Dobrogea, Muntenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi Maramureşului. În aceste zone, temperaturile minime se vor situa între -19 şi -10 grade, cu cele mai scăzute valori în nordul Moldovei.
Potrivit meteorologilor, sâmbătă, în intervalul orar 10:00 – 20:00, va fi Cod galben de temperaturi deosebit de scăzute şi ger în nordul şi în estul Moldovei, unde se vor înregistra temperaturi maxime de la -14 la -10 grade, în timp ce în sud-estul Moldovei şi în Dobrogea valorile termice se vor încadra între -10 şi -5 grade.