Home » Analize » Mesaje anti-război, afișate de hackeri la televiziunile din Rusia, în timpul paradei de la Moscova: „Aveţi mâinile pătate cu sânge” / „Televiziunea şi autorităţile mint” / „Spuneţi «Nu» războiului”

Mesaje anti-război, afișate de hackeri la televiziunile din Rusia, în timpul paradei de la Moscova: „Aveţi mâinile pătate cu sânge” / „Televiziunea şi autorităţile mint” / „Spuneţi «Nu» războiului”

Mesaje anti-război, afișate de hackeri la televiziunile din Rusia, în timpul paradei de la Moscova: „Aveţi mâinile pătate cu sânge” / „Televiziunea şi autorităţile mint” / „Spuneţi «Nu» războiului”
Sursa foto: Kremlin.ru
Ascultă articolul

Meniurile televiziunii ruse prin satelit au fost piratate, luni, pentru a afişa pe ecrane mesaje care condamnau războiul Rusie în Ucraina. ”Aveţi mâinile pătate cu sângele a mii de ucraineni şi a sute de copii morţi”, ”Televiziunea şi autorităţile mint. Spuneţi «Nu» războiului”, transmiteau sloganurile, potrivit Reuters, citată de News.ro.

- articolul continuă mai jos -

Capturile de ecran surprinse de Reuters au arătat sloganurile apărute pe meniuri de televiziune prin satelit de la Moscova de Ziua Victoriei, când Rusia a sărbătorit a 77-a aniversare a victoriei Uniunii Sovietice asupra Germaniei Naziste.

”Aveţi mâinile pătate cu sângele a mii de ucraineni şi a sute de copii morţi”, afirma un slogan.

”Televiziunea şi autorităţile mint. Spuneţi «Nu» războiului”, transmitea alt slogan.

Sloganurile au fost afişate chiar înainte de difuzarea în direct a paradei de Ziua Victoriei din Piaţa Roşie în Moscova, în cadrul căreia preşedintele Vladimir Putin a ţinut un discurs şi a comparat războiul din Ucraina cu bătălia Armatei Sovietice care a dus la înfrângerea lui Adolf Hitler în cel de-al Doilea Război Mondial.

El le-a vorbit ruşilor despre ”apărarea patriei-mame” şi a criticat NATO şi ţările din vest. ”Astăzi, soldaţii din Donbas împreună cu soldaţi ruşi luptă pe front (…) Mă adresez soldaţilor din Donbas: Luptaţi pentru ţara mamă (…) pentru memoria celor care au murit în al doilea Război Mondial, a martirilor din Odesa, care au fost arşi de vii”.

Nu a fost imediat clar cum au fost transmise în direct sloganurile. Agenţia de ştiri rusă Interfax a precizat că sloganurile au apărut şi la televiziunea prin cablu după ce canelele mass-media au fost piratate.

Un site de ştiri rusesc a ilustrat, de asemenea, materiale anti-război care aduceau critici vehemente la adresa lui Putin, însă articolele au dispărut rapid.

Sursa foto: Kremlin.ru

Comentarii
  • Este din ce in ce mai evident că rușii de rând știu ce se întâmplă în Ucraina . Ei , prin prisma (sub)educației primite aprobă invadarea Ucrainei , fiind părtași la ororile și crimele de acolo .

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole