Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, face astăzi o vizită oficială în Irlanda, țară care va prelua din iulie președinția rotativă a UE, potrivit Rador, care citează presa moldoveană. La precedentele ieșiri externe – un interviu pentru un podcast britanic și un discurs în parlamentul Letoniei – Maia Sandu a vorbit despre o posibilă unire cu România, temă care prinde tot mai mult contur la Chișinău.
Maia Sandu se va întâlni la Dublin cu președinta Irlandei, Catherine Connolly, cu premierul Micheál Martin, alături de care șefa statului va susține o conferință de presă, precum și cu viceprim-ministrul Simon Harris.
Discuțiile se vor concentra pe consolidarea relațiilor bilaterale și pe sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova. Aceste subiecte vor fi abordate în contextul în care Irlanda va prelua Președinția Consiliului Uniunii Europene începând cu 1 iulie.
De asemenea, șefa statului va avea întâlniri la Parlamentul irlandez.
Ea va participa și la o discuție publică la Trinity College Dublin, unde vor fi abordate teme de interes comun. Tot la Dublin, Sandu se va întâlni cu moldovenii stabiliți în Irlanda, pentru a discuta despre problemele lor, dar și despre oportunitățile de implicare în dezvoltarea Republicii Moldova.