Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Lucian Bode, fostul număr 2 din PNL și unul dintre artizanii coaliției cu PSD care a dus la rezultate slabe la alegerile prezidențiale și parlamentare din 2024, a declarat luni că nu vrea ”eliminarea” din partid a loialilor lui Klaus Iohannis și a celor ”moderați”. Declarația fostului secretar general al PNL vine pe fondul discuțiilor tot mai aprinse din partid despre organizarea unui congres extraordinar care să clarifice poziția față de PSD.
”La 151 de ani de existență, Partidul Național Liberal se află în fața unei provocări reale de identitate și direcție politică. Obiectivul unui PNL mare în 2028 este legitim și mobilizator. Dar întrebarea esențială rămâne: cât de mare poate deveni PNL dacă, în loc să construim unitate, creăm falii? Etichetele de tip „adevărați liberali”, „liberali reformiști”, „trebuie eliminați cei care ascultau ordinele fostului președinte Iohannis”, nu unesc. Dimpotrivă, delimitează și exclud. Iar un partid mare nu se construiește pe excludere”, a scris Bode într-o postare pe facebook.
”A reveni astăzi la ideea de categorii de liberali înseamnă, de fapt, a transmite că nu ne dorim un PNL mare, ci unul mai mic și mai ușor de controlat. Iar acest semnal ajunge direct în teritoriu, la cei de la firul ierbii, la activul de partid care are nevoie de direcție, nu de etichete”, a mai spus Bode.
Bode a mai spus că ”dacă viitorul PNL se construiește doar pe aceste delimitări și îi lăsăm în afara ecuației pe cei care reprezintă o direcție conservator-moderată, echilibrată, fără accente agresive, atunci acel „PNL mare” riscă să fie doar o formă fără fond”.
Echipa din jurul președintelui PNL, Ilie Bolojan, ia în calcul organizarea unui congres extraordinar la care activul de partid să clarifice poziția față de PSD.
lucian mare artist in povesti de adormit bebelusi!! din cate stiu „aripa” bolojan si din ce se vede si aici, nu exclude pe nimeni vrea doar in cadrul congresului sa se stabileasca pozitia certa fata de psd…. tot asa inteleg ca se va discuta alianta la putere langa psd sau efectiv si cert contra psd!!! ce vrea bode de fapt, in afara de cuvinte prin care nu spune nimic??