România – Belarus 2-1. Debut de vis, final de coșmar, victorie de…

România – Belarus 2-1. Debut de vis, final de coșmar, victorie de moral

România a învins marți seară Belarus cu 2-1, pe Arena Națională, în al doilea meci din preliminariile EURO 2024. E a doua victorie consecutivă a tricolorilor după succesul din deplasare cu Andorra (2-0).

Meciul a avut două părți complet diferite. În primele 60 de minute, pe teren a existat o singură echipă, România. Cu golurile rapide marcate de Stanciu și Burcă (min. 17 și 19), cu un joc exact, chiar exuberant pe alocuri, părea că tricolorii au victoria în buzunar. A fost suficientă ieșirea lui Tudor Băluță, metronomul de la centrul terenului, ca echilibrul să revină în joc, iar Belarus a controlat ultimele 20 de minute, când a și marcat și ne-a făcut să trăim finalul cu sufletul la gură, ca la meciurile de handbal.

Remarcații meciului:

• Andrei Burcă (fundaș): sigur pe el, cu apetit ofensiv concretizat printr-un gol și o altă ocazie importantă
  • Radu Drăgușin (fundaș): se profilează ca noul lider al defensivei. Dă siguranță și o notă de spectacol prin intrările sigure și bărbătești
  • Tudor Băluță (mijlocaș): un jucător cerebral, sobru și creativ, care prin poziționare și știința jocului fluidizează atacurile și stopează acțiunile adversarilor
  • Denis Alibec (atacant): spectaculos, talentat și generos în joc

Final de meci: România învinge Belarus cu 2-1

Mim 90+2: Belarus atacă iar. Bine că e doar la fotbal.

Min 90: Belarus atacă în valuri, fază periculoasă în careul tricolorilor cu suspiciune de penalty, dar arbitrul lasă meciul să curgă deocamdată. Am scăpat acum

Min 87: Trăim iarăși periculos finalul de meci, sperasem să scăpăm de aceste emoții. După 60 de minute grozave, România a redus turația nepermis. Ce bun ar fi acum un gol, dar cine să marcheze?

Min 86: Gol Belarus! Sut superb al lui Morozov din 14 metri, lob peste Ionuț Radu.

Min 83: Pasă complet eronată a lui Florin Tănase (intrat în locul lui Alibec), Greciko rămâne singur cu portarul, dar trage slab și scăpăm ca prin minune de gol.

Min 80: Șut Alexandru Dobre cu stângul din 16 m, foarte aproape de poartă. Un gest tehnic remarcabil al tânărului care evoluează în Portugalia, la FC Famalicao

Min 78: Pare că benzina / jăraticul României s-a cam terminat. Problema e că meciul durează cel puțin 90 de minute

Min 75: Ocazie mare pentru Belarus, șut din voleu Bahar direct în brațele lui Ionuț Radu. Încă un avertisment. Dacă Iordănescu nu modifică ceva, golul e iminent

Min 72: Belarus reintră încet-încet în joc odată cu slăbirea liniei de mijloc a României prin ieșirile lui Băluță (accidentat, înlocuit de Cicâldău) și Moruțan (înlocuit de Alexandru Dobre)

Min 66: Dominare totală a României, cu ocazii înlănțuite. Sigur e România în galben?

Min 64: Ocazie pentru Belarus, șut din lateral dreapta al lui Greciko, pe lângă poată

Min 63: Șut-centrare Moruțan direct din lovitură liberă, portarul belarus prinde

Min 61: Atmosferă de vis pe Arena Națională, zecile de mii de spectatori cântă neîncetat. Mi-a lipsit senzația de unitate în jurul balonului rotund

Min 59: Încă o fază minunată: pasă de 50 m a lui Stanciu, Alibec intră în centru și plasează un șut în forță, dar un fundaș respinge în corner

Min 58: Bară Alibec: șut cu viteză supersonică din drop de la 15 m, transversala vibrează și acum ca un diapazon, la un minut distanță. Ce jucător fantastic

Min 57: Pasă subtilă a lui Alibec pentru Stanciu, ambii sunt în formă maximă, tribuna apreciază și creează atmosfera electrizantă care face acest joc atât de iubit

Min 55: Nicolae Stanciu a ieșit excelent din apărare prin drbling eficient, a fost faultat, galben pentru Malkevici

Min 52: Contraatac în viteză pe axa Man – Alibec – Cicâldău, șut peste poartă. O viteză de joc care mi-a amintit de contrele devastatoare ale generației de aur, dar a lipsit ultima pasă a lui Hagi

Min 50: Cursă impetuoasă a lui Denis Man pe stânga, slalom a la Tomba (comparație pentru cei peste 40 de ani :), dar a pierdut mingea la al 5-lea adversar ieșit în cale

Min 46: A început repriza secundă, România din nou în ofensivă. Tonus neașteptat, oare ce jăratic le-a servit Iordănescu jr. în ultimele două zile?

Pauză: România conduce cu 2-0 după o repriză excelentă, cu golui Burcă și Nicolae Stanciu. Jocul a fost încântător, tricolorii au făcut risipă de efort, fantezie și, mai ales, solidaritate

Min 45+2: Alibec e marea surpriză plăcută a acestor două meciuri. Un atacant renăscut sub bagheta lui Hagi la Farul Constanța, un tehnician desăvârșit care la 32 de ani a reînceput să joace pentu echipă, să își folosească uriașul talent pentru întregul grup

Min 45+1: Fază excelentă a României, cu un Denis Alibec extrem de generos, dar Denis Man a întârziat șutul după pasa constănțeanului

Min 44: A intrat Cicâldău în locul lui Băluță. Tudor Băluță a făcut un meci impecabil, ne-a amintit de stilul autoritar al lui Ionuț Lupescu din anii 90: sigur, cu viziune a jocului

Min 42: România e în 10 după accidentarea lui Tudor Băluță, iar Belarus începe să preseze spre poarta lui Radu. Edi Iordănescu întârzie schimbarea, nu e clar de ce

Min 40: O nouă ocazie pentru Burcă, cu mare poftă de gol: centrare Stanciu din lovitură liberă, cap puțin pe lângă poartă

Min 35: Pressingul făcut de tricolori e sufocant, nu am mai văzut demult naționala atât de unită în mișcarea și poziționarea pe teren. E o solidaritate rară, salutară, ingredient esențial pentru orice succes în sportul de echipă

Min 33: Fază splendidă a lui Olimpiu Moruțan, fin tehnician, care driblează în apropierea liniei de fund a Belarusului, dar un fundaș respinge în corner in extremis

Min 28: Kovalev încearcă poarta României cu un șut din 20 de metri, fără emoții pentru Ionuț Radu

Min 25: Ocazie pentru Denis Man, care trimite cu capul puțin pe lângă poarta lui Kudravets

Min 19: Gol Burcă după un assist al lui Răzvan Marin, în fomă mult mai bună decât la meciul cu Andorra

Min 17: Gol Nicolae Stanciu. Decarul României a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri. Deschidere rapidă de scor