Juventus Torino părăsește Champions League, după un meci dramatic cu FC Porto/…

sursa foto: Facebook\ UEFA Champions League

Juventus Torino părăsește Champions League, după un meci dramatic cu FC Porto/ Portughezii au eliminat „Bătrâna Doamnă” în inferioritate numerică

Juventus a fost eliminată de FC Porto din Liga Campionilor la fotbal, deşi a învins-o cu scorul de 3-2, după prelungiri, marţi seara, la Torino, în manşa a doua a optimilor de finală, transmite Agerpres.

Porto, care s-a impus cu 2-1 în tur, a rezistat eroic la Torino, deşi a jucat mai bine de o oră în zece oameni. ”Dragonii” merg mai departe graţie numărului mai mare de goluri marcate în deplasare.

Oaspeţii au deschis scorul prin Sergio Oliveira (19), din penalty, dar ”Bătrâna Doamnă” a egalat după pauză, prin Federico Chiesa (49). Porto a rămas în inferioritate numerică în min. 54, când iranianul Mehdi Taremi a primit al doilea cartonaş galben (la două minute după primul).

Juventus a profitat de avantajul numeric şi a marcat din nou prin Chiesa, în min. 63. Campioana Italiei nu a riscat prea mult, preferând o posesie prelungită şi o construcţie destul de lentă, la care Porto a făcut faţă cu brio. Starul portughez Cristiano Ronaldo a fost cvasiinexistent.

Echipa antrenată de Andrea Pirlo a fost aproape de a smulge victoria, dar columbianul Cuadrado (90+3) a şutat în bară.

În prelungiri, Porto a reuşit să dea lovitura, prin acelaşi Sergio Oliveira (115), din lovitură liberă de la aproape 30 de metri, la care portarul polonez Szczesny are o parte de vină. Juve a marcat repede golul al treilea, prin Adrien Rabiot (117), dar nu a izbutit mai mult.

Fundaşul român Radu Drăguşin a fost rezervă la Juventus în acest meci.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturi şi semifinale va avea loc pe 19 martie.