Home » Articole » Jocurile Olimpice. Prima reacție a Ana Mariei Popescu: ”Sper că este suficient acum și Brânză nu a pierdut aurul, ci a câștigat argintul”/ Mihai Covaliu: Un argint cât un aur. Este extraordinară, fantastică și incredibilă

Jocurile Olimpice. Prima reacție a Ana Mariei Popescu: ”Sper că este suficient acum și Brânză nu a pierdut aurul, ci a câștigat argintul”/ Mihai Covaliu: Un argint cât un aur. Este extraordinară, fantastică și incredibilă

Jocurile Olimpice. Prima reacție a Ana Mariei Popescu: ”Sper că este suficient acum și Brânză nu a pierdut aurul, ci a câștigat argintul”/ Mihai Covaliu: Un argint cât un aur. Este extraordinară, fantastică și incredibilă
sursa foto: Facebook/ COSR
Ascultă articolul

Sportiva Ana Maria Popescu a transmis, după câștigarea medaliei de argint de la Jocurile Olimpice organizate în Tokyo, că speră ca acest rezultat ”să fie suficient” pentru România.

Popescu (fostă Brânză, n.red.) a transmis, pe un ton supărat, că speră ca în spațiul public să nu se mai propage ideea că ”Ana Maria a pierdut aurul”, ci că ”a câștigat argintul”. Ana Maria Popescu a transmis astfel un mesaj direct către autoritățile care alocă prea puțini bani pentru sportivii români.

- articolul continuă mai jos -
  • ”Sper că de data asta să fie suficient şi să nu se mai spună că Brânză a pierdut aurul. Sper ca medalia asta să cântărească suficient, cât să asigure un buget de bun simţ pentru scrima românească”, a spus sportiva.

”Avem nevoie de fiecare zi din viața unui astfel de sportiv. Este un argint cât un aur”, a transmis Mihai Covaliu, campion la scrimă și președintele Comitetului Olimpic și Sportiv din România, care a caracterizat-o pe Ana Maria Popescu drept ”extraordinară, fantastică și incredibilă”.

Context

Ana Maria Popescu a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba individuală feminină de spadă, după o confruntare foarte strânsă în finala jucată cu chinezoaica Sun Yiwen.

Meciul a luat sfârșit în minutul de prelungire, prin „tușa de aur”, după un scor de 10-10 în finalul celor trei reprize de câte 3 minute. Popescu a obținut, sâmbătă, prima medalie a lotului olimpic al României la Tokyo.

Popescu (fostă Brânză, n.red.) a suferit o operație la genunchiul drept, în mai 2020. După o recuperare lungă, Popescu a reușit până la urmă să prindă lotul României pentru Tokyo.

sursa foto: Facebook/ COSR

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole