
Israelul își recheamă diplomații din Turcia, după ce Erdogan a acuzat statul evreu de crime de război în Gaza
Israelul și-a rechemat diplomații din Turcia pentru a „reevalua relațiile” dintre cele două țări, în urma criticilor președintelui turc Recep Tayyip Erdogan față de războiul din Gaza, a anunțat sâmbătă ministrul de externe, citat de agenția AFP.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
„Având în vedere declarațiile grave venite din Turcia, am ordonat rechemarea reprezentanților diplomatici pentru a reevalua relațiile dintre Israel și Turcia”, a postat Eli Cohen pe rețeaua de socializare X (fostul Twitter).
Acest lucru vine după ce președintele Turciei, Erdogan, a repetat afirmațiile potrivit cărora Israelul este un ocupant al Palestinei și că gruparea militantă Hamas nu este o organizație teroristă.
El a făcut aceste comentarii în cadrul unui miting masiv pro-palestinian desfășurat la Istanbul mai devreme astăzi. Organizatorii au susținut că la miting au participat peste un milion de turci.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
2 comentarii