Home » Articole » VIDEO Inundații: Dezastru în sudul județului Alba. Drumuri blocate, mașini luate de ape, peste 20 de persoane salvate de ISU

VIDEO Inundații: Dezastru în sudul județului Alba. Drumuri blocate, mașini luate de ape, peste 20 de persoane salvate de ISU

01 iun. 2019
VIDEO Inundații: Dezastru în sudul județului Alba. Drumuri blocate, mașini luate de ape, peste 20 de persoane salvate de ISU
Ascultă articolul

Dezastru în sudul județului Alba. Zona cuprinsă între intrarea în satul Sebeșel, spre Răchita, pe DJ 704A, dar și o bună parte din colonia Petrești a fost invadată de ape, relatează alba24.ro.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

De asemenea, și DN 67C – Transalpina, între Petrești și Sebeșel, a fost blocat (ora 21.30). Muncitorii intervin pentru îndepărtarea aluviunilor de pe carosabil.

În urma ploilor torențiale, s-a format o viitură, din cauza scurgerilor de pe versanți, care a afectat, pe lângă Sebeșel și Răchita, și localitățile Câlnic, Pianu de Sus, Săliștea.

Din primele informații de la fața locului, forța apei a fost atât de puternică încât viitura a luat cu ea mai multe mașini, pe care le-a aruncat la câteva zeci de metri.

Potrivit informaților primite din partea cititorilor, în satul Strungari din comuna Pianu, alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă și ,mai mult, podul care face legătura cu localitatea Răchita a fost distrus.

Citește știrea integral pe alba24.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și