Inter Milano pune capăt supremației ”Bătrânei Doamne” și câștigă campionatul de fotbal…

sursa foto: Facebook/ Inter

Inter Milano pune capăt supremației ”Bătrânei Doamne” și câștigă campionatul de fotbal al Italiei pentru a 19-a oară în istorie

Echipa Internazionale Milano, la care este legitimat Ionuţ Radu, a câştigat, duminică, pentru a 19-a oară titlul în Serie A, după ce rivala Atalanta a remizat cu Sassuolo, scor 1-1, în etapa a XXXIV-a.

Cu patru etape înainte de finalulu sezonului, Inter are 82 de puncte, în timp ce Atalanta (locul 2) are 69 de puncte, astfel că nu-i mai poate depăşi pe milanezi.

În precedentele nouă sezoane, titlul în Italia a fost câştigat de Juventus.

Au marcat: Berardi ’52 (penalti) / Gosens ‘32

În minutul 22, de la oaspeţi a fost eliminat Gollini. Şi de la gazde a fost eliminat un jucători, Marlon ’74.

Atalanta a ratat un penalti în minutul 76, prin Muriel.

La Sassuolo, Vlad Chiricheş a jucat până în minutul 46. Românul a primit un cartonaş galben în minutul 35.

Partidele Udinese – Juventus şi Sampdoria – AS Roma au loc tot duminică, iar confruntarea Torino – Parma este programată luni.

sursa: News.ro, sursa foto: Facebook/ Inter