Home » Analize » Avocatul lui Viorel Pașca susține că Asociația Dumbrava a fost amendată de ITM cu 1 milion de lei

Avocatul lui Viorel Pașca susține că Asociația Dumbrava a fost amendată de ITM cu 1 milion de lei

1281
Avocatul lui Viorel Pașca susține că Asociația Dumbrava a fost amendată de ITM cu 1 milion de lei
Sursa foto: Mediafax
Ascultă articolul

Avocatul lui Viorel Pașca, acuzat de DIICOT că a adăpostit ilegal peste 3.300 de persoane în azilele fără licență de funcționare, susține că Asociația Dumbrava a fost amendată de Inspectoratul Teritorial de Muncă Bihor cu 1 milion de lei.

„Amenda record de 1.000.000 lei (200.000€) de la Inspectoratul Teritorial de Munca Bihor pentru Asociatia “Dumbrava Dumnezeu poarta de grija”, a scris Răzvan Doseanu, marți seara, pe Facebook.

- articolul continuă mai jos -

„Aceasta amenda vine dupa ce lui Viorel Pasca, familiei si colaboratorilor li s-au luat toti banii cash, li s-au sechestrat toate bunurile mobile si imobile si li s-au poprit toate conturile bancare in cadrul dosarului penal”, a mai scris avocatul lui Viorel Pașca.

Doseanu a publicat pe rețeaua de socializare și documentul la care face referire, datat din 1 iulie 2026.

sursa foto: Facebook / Razvan Doseanu

Informația nu a fost confirmată oficial de ITM sau de Ministerul Muncii.

Context

Procurorii DIICOT susțin că Viorel Pașca a adăpostit ilegal peste 3.300 de persoane în azilele fără licență de funcționare, potrivit referatului pentru arestare preventivă, consultat de G4Media. Procurorii îl acuză pe Pașca și alți membri ai familiei că au urmărit exclusiv obținerea de venituri de pe urma acestora și susțin că din azile lipseau bucătăriile autorizate.

În baza informațiilor inițiale, s-a reținut că, în decurs de 17 ani, ar fi fost găzduite peste 3.300 de persoane cu dizabilități, vârstnici și persoane fără adăpost, persoane care ar fi fost exploatate de Pașca Viorel-Teodor în vederea obținerii de sume de bani, iar din anul 2006 și până în prezent, aproximativ 1.020 de persoane dintre cele 3.300 exploatate de acesta au decedat, fiind îngropate în cimitirul din localitatea Dumbrava.

În referat apare și relatarea unui martor, investigatoarea sub acoperire, despre un presupus abuz sexual comis de un bărbat din azil, dat afară ulterior. Investigatoarea sub acoperire susține că Pașca ar fi spus, după ce i-au fost aduse la cunoștință acuzațiile de viol, că ”Poate și ei (victimei – n.red.) i-o plăcut sau a fost de comun acord.”

De asemenea, în referat apare și relatarea cazului unei persoane cu piciorul amputat și care nu ar fi primit medicația și îngrijirea necesare.

DIICOT a contestat, marți, la Curtea de Apel București decizia instanței inferioare, prin care fusese respinsă cererea de arestare preventivă a lui Viorel Pașca, acesta fiind plasat sub control judiciar în dosarul azilelor din Bihor.

Tribunalul București a motivat că persoanelor cazate în aceste unități li se asigurau hrană, cazare, îmbrăcăminte, medicație și acces la servicii medicale, precum și efectuarea formalităților necesare în caz de deces, chiar dacă într-un cadru neautorizat și insuficient raportat la exigențele legale, potrivit surselor G4Media.

Și Viorel Pașca a contestat decizia Tribunalului București, cerând să fie cercetat fără nicio măsură preventivă.

Curtea de Apel București va judeca contestațiile pe 9 iulie.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole