Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Inspecția Sanitară de Stat a închis cabinetul privat din București, unde o pacientă a intrat în comă cerebrală și apoi a decedat, după o intervenție estetică. Inspectorii au ridicat autorizația sanitară de funcționare și au dat mai multe amenzi, a anunțat, vineri, Ministerul Sănătății.
Deși, inițial, verificările au fost întârziate de faptul că unitatea a fost găsită închisă, în urma demersurilor, inspectorii sanitari au reușit să efectueze controlul, conform atribuțiilor legale, precizează ministerul.
Pentru neregulile grave constatate, inspectorii sanitari au decis închiderea cabinetului medical, ridicarea Autorizației Sanitare de Funcționare și aplicarea mai multor amenzi în cumul de 70.000 de lei, conform HG 857/2011, pentru:
– Deficiențe majore în procesul de sterilizare a instrumentarului medical.
– Nerespectarea dotărilor obligatorii și a circuitelor funcționale.
– Încălcarea normelor de igienă și a protocoalelor de dezinfecție.
Colegiul Medicilor din Municipiul Bucureşti a anunţat, miercuri, că s-a autosesizat în cazul pacientei care a intrat în comă cerebrală după o procedură estetică de tip „mini lifting facial” realizată într-o clinică din Capitală şi care ulterior a decedat.