Home » Articole » INSP confirmă transmiterea comunitară susținută a variantei Omicron în România

INSP confirmă transmiterea comunitară susținută a variantei Omicron în România

INSP confirmă transmiterea comunitară susținută a variantei Omicron în România
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) confirmă, în raportul săptămânal publicat marți, transmiterea comunitară susținută a variantei Omicron în România.

În săptămâna 01/2022 au fost întrunite criteriile de transmitere comunitară susținută, la nivel național, a variantei Omicron:

  • % județe în care au fost detectate cazuri confirmate cu varianta Delta >50:
    Până în S 01/2022 inclusiv au fost înregistrate cazuri în 30 județe și mun. București (74%).
  • Cazurile să provină din toate regiunile țării:
    Până în S 01/2022 inclusiv au fost înregistrate cazuri în toate regiunile României.
  • Absența legăturii epidemiologice cu cazuri confirmate/a istoricului de călătorie la peste 50% din cazuri:
    Până în S 01/2022 inclusiv cazurile fără legătură epidemiologică reprezintă 52,3% din total. Au fost excluse din calcul cazurile care nu au putut fi contactate.
- articolul continuă mai jos -

Cazuri confirmate cu varianta Omicron

– În săptămîna 01 au fost confirmate 203 cazuri cu varianta Omicron.

– Până la data de 9 ianuarie 2022 au fost confirmate 295 cazuri cu varianta Omicron:

  • 28,1% (83 cazuri) au avut istoric de călătorie în UK (32), Italia (11), Africa de Sud (8), Tanzania (6), Nigeria (5), Spania (4), SUA (3), Austria (2), Bulgaria (2), EAU (2), Franta (2), Belgia (1), Cipru (1), Mexic (1), Olanda (1), Portugalia (1), RD Congo (1);
  • 9,2% (27 cazuri) se află în 18 focare, toate familiale, însumând 58 cazuri de COVID-19. Focarele au fost depistate în mun.București (10) și județele Cluj (2), Iași (2), Argeș (1), Brașov (1), Călărași (1), Prahova (1).
    Dintre cazurile din focare, pentru 11 a fost menționat istoric de călătorie/contact cu persoană sosită din Franța (1), Spania (1), SUA (1), respectiv UK (8);
  • 4,4% (13 cazuri) au avut legătură epidemiologică cu caz COVID-19;
  • 45,8% (135 cazuri) nu au nicio legătură epidemiologică menționată;
  • 12,5% (37 cazuri) – nu au putut fi contactate.

Sursa: INSP

Dintre cele 295 cazuri confirmate cu varianta Omicron, 192 (65%) fuseseră vaccinate, din care 191 (99%) cu schemă de vaccinare completă.

INSP menționează că unul dintre criteriile de selecție a cazurilor de COVID-19 pentru secvențiere este vaccinarea, așa încât proporția de cazuri vaccinate din totalul de cazuri confirmate cu varianta Omicron nu reflectă situația din populația generală, ci dintr-un grup selectat. Intervalul dintre data finalizării schemei complete de vaccinare și data recoltării probei a fost de 15-351 zile, cu o medie de 208 zile și o mediană de 224 zile.

Nu a fost înregistrat niciun deces la cazuri confirmate cu varianta Omicron, anunță INSP.

sursa foto: Pixabay

Comentarii
  • Melania Dancila Trump

    BAHAHAH HAHAHA HAH H Abia asteptam sa apara bufonii incrancenati ce se chinuie sa ne faca sa radem in hohote si reusesc cu brio. Pastila de ras la articole despre vaccinuri sau americani se activeaza trepadusii izmenari rupti-n kurr gen mario zis chizdario, calache zis dobitache, boalivia un travestitt zis vomivia, altu zis kakaltu, motz de pe koiotz, je zis koa-ie, john zis limba-n colon, mirel zis pizdel, vasiliu fanel zis kakaniu miaunel, flav zis scarbav si inca vreo cativa beliti cu gimnaziul facut la seral dar care pot sa iti vorbeasca ore in sirr despre vaccinuri. Niste tembeli buni doar de luat in ras sau lasati sa posteze din mila

    • @tartanu de mai sus

      Plang de mila ta,sarantocule!

    • Eu nu am stranutat doi ani de zile, deci sunt IMUN!! Insa mi-ar placea sa primesc o doza de piele injectata direct intre b_uci de la Mirela sculareasa!

    • :))) să-i vedeți acuma pe propagandiștii antioccidentali deghizați în antivaxeri, vor crede că eu i-am trollat aici și o să înceapă să mă cloneze iar. Sunt ca ăia micii de la grădiniță, dacă-ti pică de la ploaie, se supără și încep să scuipe pe cine nu le place lor. Doamne, cât de distractiv e cu looserii ăștia.

  • Frica de Covid se trateaza cu Xanax

    Si vaccinatii si nevaccinatii sunt tot aici pe forum, dupa 2 ani.
    Se merita toata mascarada, daca toti cei activi, care stiu sa deschida un browser, sunt bine dupa 2 ani de isterie ?

    • Voi antivaxxinatii ati dat ortu’ popii la greu 🤣

    • Deocamdata,in doi-trei ani raman doar nevaccinatii aici pe forum,sa vedem daca merita. Norocul unora , majoritatea nu se mai duce la booster si poate scapa!

    • Comentariul de mai sus este facut de propaganda anti vaccinista folosindu-mi numele - Draggy

      înțeleg că dvs propagandistii anti occidentali deghizați în antivaxeri intenționați să rămâneți pe vecie dar eu cred că și dvs sunteți vaccinati inclusiv cu booster. Teatrul asta pe care îl faceți e pentru fraieri, dvs de fapt n-aveți nici o treabă cu vaccinul, cu sănătatea oamenilor, ci doar o folosiți pentru acoperirea propagandei.

  • Scufita rosie la fund

    De ce naiba INSP-ul secventiaza preferential de la vaccinații cu covid?

    • 🔮livia. U

      Cineva minte de rupe. Dar nu se autosesizeeaza Parchetul Corupt General, evident. Ca nu e interes electoral si sa nu se supere ambasade nazisto-corupte. Pai daca sunt doar 295 de cazuri de Omicron in Romania, cum au zis aia de la Medsana sau cum ii cheama ca suspiciune de 80% Omicron si 20% Delta? Si cum vine bai nazisti mitomani apocalipsa? A, vreti sa injectati rahat degeaba in oameni.

  • Melania Dancila Trump

    Eu de doi ani nu m-am îmbolnăvit deloc. Deci unde e covidul ? Recunosc că am grijă să țin un stil de viață sănătos și să respect regulile sanitare impuse, deci mai mult ca sigur de aia nu m-am îmbolnăvit. Așa că băgați vaccin in voi, cat cuprinde

    • Melania Dancila Trump

      Esti o clona trista, iar daca matta mai exista inseamna ca e traseista.

  • Mirela de la scularie

    Buna ma numesc Mirela de la scularie si sunt noua in orasul tau. Ofer servicii deocheate domnilor care n-au bani nici sa treaca strada alaturi de colegele mele Oliveea si Florinica iar daca lucrezi la scularie sau ai sculament dau discount considerabil. Accept si scule de scularie cum ar fi ciocan din piele, surubelite si clesti de spart nuci. Te asteptam in locatiile noastre private parcuri, toalete publice si santiere in constructii.

    • Buna Mirela, sunt foarte interesat de oferta. Cum pot sa fac sa te intalnesc?

    • Si eu sunt foarte interesat.

    • Mirela de la scularie

      Domnii mei binenteles ca vreau sa ne intalnim cat mai repede, as mai avea nevoie de cateva mici detalii, adresa dvs, numele sotiei si nr lor de telefon.

  • Melania Dancila Trump

    Sunt cea mai idioata și c…va împreună cu mămica mea

    • Melania Dancila trump

      Lol, bine ca recunosti clona:)))) te-ai gasit pe lista tembelule

    • Melania Dancila Trump

      Mă scuzați că sunt proasta și îmi răspund singura la mesaje . Nu mi-am luat medicamentele :)))

    • Melania Dancila trump

      @clona, esti sigur ca n-ai uitat nici un amanunt? Probabil de aia ai nevoie de medicamentele zilnice, tembelule

    • Melania Dancila Trump

      Sunt proasta și cred in teoria conspirației . Mereu cred că mă clonează cineva . Sunt proasta împreună cu mami a mea

    • 😀😃 clonati pe Melanie si tot va faceti de ras 😉 😉 😉

    • Melania Dancila trump

      @gica, lasa-i sa cloneze ca pe tembeli ca asta nu-l duce capul si e inciudat ca e pe lista

    • Melania Dancila Trump

      Mă iertați, sunt cea mai zdreanță. Eu îmi scriu, eu îmi răspund și sunt bolnava mintal când cred că mă clonează cineva . Nu mi-am luat medicamentele

    • Melania Dancila trump

      Boooring clona, altceva nu maii stii, decat de matta si medicamentele tale? Pai nu stii pentru ca nu te duce capul si esti un tembel

    • Melania Dancila Trump

      Va rog sa mă ierți dar chiar sunt proasta mai ales când cred că mă clonează cineva . V-am zis că nu mi-am luat medicamentele. Medicamente, medicamente . Tra la la

    • Melania Dancila trump

      Cui ii ceri iertare ma chizdoaie? Lu matta si lu travestitu de tactu 😆 🤣 😆 🤣 😂

    • Melania Dancila Trump

      Nu mă luați în seamă , sunt cea mai proastă , îmi răspund singura crezând că e cineva care mă clonează . Sunt o centuriata care știe doar să înjure și fac propaganda pro vaccin pentru că sunt plătită (platit; știți voi bine) :))))))

    • Melania Dancila trump

      Ba chizdoaie tu si cu olivoaie va lingeti reciproc la koaie ca sunteti niste tembeli

    • Looool, Melanie fake adica chizdoaie si-a mai luat-o peste bot :))))

    • Melania Dancila Trump

      Gică, as vrea sa mi-o lingi . Dar mai bine hai sa ne luam medicamentele întâi

    • Se intampla frecvent cand cei cu minte putina, imita sau cloneaza pe altii mai inteligenti, deci sa fi mandra ca incearca sa te imite, oricum cei care citesc comentarii le stiu cine e cine.

    • Melania Dancila Trump

      Sunt o proasta , nu sunt inteligenta . Nu îmi mai dați sfaturi. Mai bine mi-atindona dozele voastre să mi le bag pe toate in cap mie și prietenilor mei. Gică spre exemplu. Oricum sunt bolnava și mereu am impresia că mă clonează lumea . Sunt vaca muuuuu

  • 🟥livia. Ceva e foarte dubios, bine, dubioasa oricum e pandemia nazistilor.

    Deci intr-o saptamana, dupa sarbatori, a crescut cu 90 de cazuri Omicron. Sa zicem ca real ar fi 900 de cazuri. Si nazistii vesteau apocalipsa.

  • Uite nebuna ce își răspunde singura la mesaje.Lol. Medicamente, medicamente :)))))

    • melania Dancila trump

      Vezi ca daca nu ti-ai luat medicamentele ai postat in the wrong place, tembelule

  • Imi vine sa zbier si sa dansez ca un apucat afara prin frig pe ritmuri fierbinti de manele in pauzele cand nu postez ca un bezmetic sau cand nu ma masturbez ca un maniac in dulap, ca si asa femei ioc, bani ioc.

  • Draggy prezent la datorie. Cam tarziu, dar i-mi pare rau la domnii ziaristi.

    Hai cu vaccinu’!!!

    • Comentariul de mai sus este facut de propaganda anti vaccinista folosindu-mi numele - Draggy

      Vreți neapărat să arătați căt de fraieri sunteți , propagandiștii antioccidentali deghizați în antivaxeri nu-i așa?

  • Ajungem la 50k pe zi ca au bagat cerneala in stilou!

    • Vedeți că ăla nu era stilou. N-ați simțit înțepătura? Înseamnă că au mâna ușoară.

  • Cum, nu ataca doar vaccinatii?

    Pai ce facem aici? Ne jucam, sau ce?
    Nu trebuia ca Omicron sa atace doar vaccinatii?? Cum adica 35% din cei cu Omicron sunt nevaccinati? E o eroare!

    „INSP precizează că unul dintre criteriile de selecție a cazurilor de COVID-19 pentru secvențiere este vaccinarea, așa încât proporția de cazuri vaccinate din totalul de cazuri confirmate cu varianta Omicron nu reflectă situația din populația generală, ci dintr-un grup selectat.”

    Acum e clar de ce aparent „Omicron ataca cu preponderenta vaccinatii”. De fapt la noi se verifica daca e Omicron doar daca esti vaccinat sau ai avut contact cu cineva confirmat cu Omicron.
    Daca nu esti vaccinat sau nu ai legatura cu un caz confirmat de Omicron esti inregistrat cu Delta.

    Asa ca cine mai sustine ca „Omicron ataca doar vaccinatii” este un raspandac urias de stiri false!

    • Nevaccinatii sunt imuni sau au imunitate naturala dobandita in cei doi ani de carcalac,vaccinatii au sistemul imunitar slabit de la serul experimental pe baza de arn!

    • Cum anume au dobandit nevaccinatii imunitate, daca nu s-au intalnit deloc cu virusul? Hai ca esti pe cale sa revolutionezi medicina, baga mare teoria ta, ca poate primesti un Nobel 🙂

    • Așa e, numai că tovarășul propagandist nu prea gândește, cel care mi-a folosit numele mai sus și care zicea că nevaccinații sunt imuni și cei imunizații nu:)). Care va să zică, roșul e verde și verdele nu e verde. Pentru dânșii la propagandă, cei 5 milioane de oameni care au murit de covid, au murit pentru că aveau imunitate naturală. Atât îi duce mintea să spună.

  • Vaccinatii au antibody dependent enhancement clar ca lumina zilei.

  • Ar trebui breiching niuz, ca e o performanta deosebita sa afli ceea ce se stia oricum.

  • melania Dancila trump

    Sunt o vită proastă

    • Melania Dancila trump

      Asa e clona. Bine ca recunosti 😆 🤣 😂 😹 😆 🤣 😂 😹 😆 🤣 tembelule

    • Melania Dancila Trump

      Îmi răspund singura la mesaje pentru că sunt o nebună și cred că toată lumea mă clonează :))

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole