Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Comitetul Paralimpic Internațional (IPC) a decis ca la Jocurile Paralimpice de la Milano Cortina 2026, șase sportivi ruși și patru sportivi din Belarus vor putea concura sub propriile steaguri naționale și nu vor mai fi „neutri”, anunță Corriere della Sera.
După ce au fost excluși în urma invaziei Ucrainei în 2022 și readmiși parțial fără simboluri la Paris 2024, IPC a confirmat că cei zece sportivi calificați vor fi „tratați ca cei din orice altă țară”.
Contingentul va fi format din șase ruși și patru belaruși. Rusia a obținut șase wildcard-uri distribuite între schi alpin, schi fond și snowboarding; printre participanți, a fost deja confirmată prezența multiplului campion Alexey Bugaev. Belarus va trimite patru sportivi, toți concurând la schi fond.
Reintegrarea vine în urma deciziei Adunării IPC din septembrie și a apelului câștigat la Curtea de Arbitraj pentru Sport (CAS) împotriva Federației Internaționale de Schi (FIS).
Hotărârea a permis sportivilor să reia acumularea de puncte în clasamentul mondial, anulând excluderea totală a acestora.
Decizia marchează o schimbare clară față de Jocurile Olimpice din februarie, unde rușii și belarușii vor rămâne „sportivi individuali neutri” (AIN) până la sfârșitul Jocurilor.
În martie, pentru Jocurile Paralimpice, culorile și imnurile naționale vor reveni oficial, în ciuda protestelor puternice din partea Kievului, care a cerut guvernului italian să blocheze participarea.
Ce rușine.
Mare rușine! Agresorii nu pot fi răsplătiți!
Rușine imensă. Trebuie boicotate de țările civilizate.