Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Imaginile recente din satelit arată că situl nuclear Taleghan 2 din Iran a fost atacat în cadrul celor mai recente operațiuni militare ale SUA. Facilitatea, asociată de mult timp cu programul nuclear iranian, prezintă trei mari puncte de impact, ce indică utilizarea unor bombe de tip bunker-buster extrem de grele.
Analiștii estimează că ar putea fi vorba despre bombe GBU-57/B Massive Ordnance Penetrator (MOP), care cântăresc aproximativ 13.600 kg fiecare, folosite anterior de forțele americane în operațiunea Midnight Hammer. Această muniție este capabilă să penetreze straturi groase de beton și pământ pentru a distruge complet instalațiile subterane, informează The War Zone.
Taleghan 2 a fost întărit în lunile precedente cu un strat de beton și a fost acoperit cu pământ, o protecție sporită împotriva atacurilor aeriene. Imagini din satelit realizate pe 6 martie 2026 și 14 noiembrie 2025 au arătat evoluția lucrărilor de consolidare.
Alte zone din apropiere, la Parchin, au fost lovite pe 6 martie, dar Taleghan 2 a rămas neatins până la operațiunea finală. În urma întăririi, situl a devenit similar cu siturile Fordow și Natanz, unde bombardamentele anterioare au necesitat muniții foarte grele pentru a penetra camerele subterane.
Citește articolul integral pe TechRider.ro