Home » Analize » Hrănit cu cereale ucrainene și rusești, Egiptul este puternic afectat de inflație

Hrănit cu cereale ucrainene și rusești, Egiptul este puternic afectat de inflație

Hrănit cu cereale ucrainene și rusești, Egiptul este puternic afectat de inflație
sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

La 2.000 km sud de portul Odesa, Cairo suferă din plin consecințele economice ale războiului din Ucraina, notează Le Figaro. Egiptul, țară cu o populație de aproximativ 100 de milioane de locuitori, este cel mai mare importator de grâu din lume.

Anul trecut, peste 70 % din achizițiile de cereale proveneau din Rusia (45 %) și Ucraina (peste 25 %) potrivit FAO, agenția Națiunilor Unite pentru agricultură și alimentație.

- articolul continuă mai jos -

Războiul, care riscă să amputeze producția agricolă a Ucrainei și să paralizeze exporturile sale, a accelerat creșterea prețurilor la materiile prime agricole, care porniseră deja în creștere în 2021, odată cu relansarea economică post-Covid.

Inflația pentru februarie, recent publicată, a urcat la 8,8 %, cel mai mare nivel din ultimii trei ani.

Acest indice ascunde un avans de 17,5 % doar la prețurile alimentare, care reprezintă aproape jumătate (44 %) din cheltuielile lunare ale unei familii.

În plus, lira s-a devalorizat cu peste 15 %, ceea ce va scumpi și mai mult produsele importate.

Națiunile Unite au avertizat în repetate rânduri că efectele războiului din Ucraina asupra pieței cerealelor riscă să provoace foamete în unele din cele mai sărace zone ale lumii.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole