Home » Articole » Hotărârea de retragere a Ploieştiului din ADI Deşeuri, anulată de Consiliul Local / Primarul Mihai Polițeanu acuză un demers ilegal

Hotărârea de retragere a Ploieştiului din ADI Deşeuri, anulată de Consiliul Local / Primarul Mihai Polițeanu acuză un demers ilegal

Hotărârea de retragere a Ploieştiului din ADI Deşeuri, anulată de Consiliul Local / Primarul Mihai Polițeanu acuză un demers ilegal
Sursa foto: Observatorul Prahovean
Ascultă articolul

Consiliul Local (CL) Ploieşti a votat, marţi, două proiecte care vizează anularea hotărârilor de ieşire a municipiului din ADI Deşeuri, respectiv de delegare a serviciului către o nouă societate, primarul Mihai Poliţeanu acuzând un demers ilegal şi anunţând că va ataca noile hotărâri în Contencios, transmite Agerpres.

Cele două proiecte au fost introduse suplimentar pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Local, iar secretarul primăriei a anunţat că acestea au avize nefavorabile de la Direcţia juridică, astfel că nu le va contrasemna.

- articolul continuă mai jos -

De asemenea, primarul Mihai Poliţeanu a explicat, anterior votului, că un astfel de demers este „profund ilegal”, anunţând că va ataca cele două hotărâri.

„Există o imposibilitate a revocării actelor administrative care deja au intrat în circuitul civil. Ceea ce faceţi dumneavoastră este profund ilegal. Voi ataca în Contencios cele două hotărâri. Există un principiu clar al stabilităţii actelor administrative, care prevede că un act administrativ care a intrat în vigoare, a intrat în circuitul civil şi a produs efecte juridice nu mai poate fi revocat discreţionar de către autoritatea emitentă. Faptul că scrieţi acolo că nu a produs efecte juridice este hilar pentru că ambele proiecte pe care vreţi să le revocaţi au produs efecte juridice. E vorba de un raport între două părţi. Orice se va duce de acum încolo în instanţă. Este profund ilegal, nu faceţi decât să adânciţi criza gunoiului în care suntem. (…) Fostul operator nu are contract valabil şi nu are autorizaţie de funcţionare de pe 30 decembrie 2024, dacă intră în teren este ilegal, adică penal, deci nu se pune problema ca fostul operator să intre în în teren. De asemenea, puneţi ploieştenii eventual să plătească daune pentru cheltuielile pe care le-a făcut noul operator. Aveţi o responsabilitate legală şi patrimonială în ceea ce faceţi la aceste voturi”, a afirmat primarul Poliţeanu.

Consiliul Local Ploieşti a aprobat, în decembrie 2024, o hotărâre privind ieşirea municipiului din ADI Deşeuri, iar ulterior, în februarie, primarul Mihai Poliţeanu a anunţat încheierea unui contract cu un nou operator de salubritate pentru colectarea şi transportul deşeurilor menajere şi eliberarea oraşului de „mafia deşeurilor”.

Din data de 17 februarie, când noul operator, Brantner, trebuia să preia colectarea şi transportul deşeurilor din Ploieşti, municipiul se confruntă cu o criză a deşeurilor, care nu au putut fi colectate pe fondul unui blocaj, compania Brantner neavând autorizaţie de mediu pentru a-şi putea începe activitatea. 

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole